Zülfü Livaneli’nin ‘Serenad’ı Amerikalı okurlarıyla buluşacak

Zülfü Livaneli’nin ‘Serenad’ı Amerikalı okurlarıyla buluşacak

Türkiye’de çağdaş edebiyatın önemli temsilcilerinden yönetmen, yazar, senarist ve besteci Zülfü Livaneli’nin Doğan Kitap etiketiyle 2011’de basılan “Serenad” adlı eseri, “Serenade for Nadia” adıyla Amerika’da yayımlanacak.

60 yıldır süren bir aşk hikâyesinin anlatıldığı “Serenad”, okura, iç içe geçmiş, kaynaşmış, kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz dengesini sunuyor.

“Serenade for Nadia”, 3 Mart’ta Amerika’da satışa sunulacak. Kitabın tanıtımı için 28 Şubat ve 1 Mart’ta New York’ta özel bir imza etkinliği düzenlenecek.

“Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran’ın (36) ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner’i (87) karşılamasıyla başlar.

“1930’lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile’ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.

“Serenad’, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.”

Zülfü Livaneli hakkında:

20 Haziran 1944 yılında Konya’nın Ilgın ilçesinde doğdu.

Ankara Maarif Koleji’nde ilköğrenimini tamamladıktan sonra Ankara Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu.

1972 yılında İsveç’e gitti. 1973 yılında Belçika’da ilk plağını yaptı. 1974-1975 yılları arasında Stockholm Birkagorden Müzik Yüksek Okulu’nda müzik eğitimi aldı. 1977’de “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” ve “Merhaba” adlarıyla tek saz kullandığı plaklar çıkardı.  Ardından 1978’da “Nâzım Türküsü”, 1979’da “Atlının Türküsü” adlı eserleri yaptı.

Tunç Okan’ın İsveç’te çektiği 1974 yapımı “Otobüs” (1974) filminin müziklerini düzenleyerek sinemaya başladı. Bu filmi, 1978 yağımı “Sürü”,  1981 yapımı “Hazal”, 1981 yapımı “Yılanı Öldürseler” gibi filmlerin müzikleri takip etti. 1982 yılında “Yol” filminin müziklerini yaptı.

1978 yılında “Sürü” filminin müziğiyle Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Özgün Müzik, 1982 yılında “Yılanı Öldürseler” filminin müzikleriyle de Ankara Sanatevi En İyi Özgün Müzik Ödülleri’ne değer görüldü.

1987 yılında Yaşar Kemal’in aynı adlı romanından uyarladığı “Yer Demir Gök Bakır” filmiyle yönetmenliğe başladı. Yönetmenlik deneyimini 1988 yılında senaryosunu da kaleme aldığı “Sis” filmiyle sürdürdü. Film, 26. Antalya Film Festivali’nde en iyi ikinci film ödülü, Akdeniz Film Festivali’nde büyük ödül ve Kültür Bakanlığı Başarı Ödülü başta olmak üzere pek çok ödülün sahibi oldu.

“Sis”i 1993 yılında, senaryosunu Zeynep Avcı ile birlikte yazdığı “Şahmaran” takip etti.

Sabah, Milliyet ve Vatan gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyat alanında da ürünler veren Livaneli en son, 2010 yılında senaryosunu da kaleme aldığı ve Atatürk’ün son iki saatini perdeye aktardığı “Veda” filmiyle izleyiciyle buluştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal