Zini Gediği Anıtı’na saldırı: İçindeki kemikleri etrafa saçtılar

Zini Gediği Anıtı’na saldırı: İçindeki kemikleri etrafa saçtılar

Zini Gediği Katliamı’nda yaşamını yitirenler için yapılan anıta saldırıldı. Hüseyin Aygün, saldırının AKP’nin Dersim 38 açılımı tabutuna çaktığı son çivi olduğunu söyledi.

BirGün’den Dilan Esen’in haberine göre, Zini Gediği Katliamı’nda yaşamını yitiren 95 Alevi yurttaş için 8 Temmuz 2014’te inşa edilen ‘anma mekânı’ kimliği belirsiz kişiler tarafından yıkıldı. Anıtın içinde bulunan kemikler etrafa saçıldı.

Saldırıya ilişkin açıklama yayımlayan Zini Gediği İnisiyatifi, Anma mekânının yaklaşık bir hafta önce kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğradığını belirtti.

Demir ve çimento kullanılmadan ve tamamen oradaki doğal taşlardan yapılan mekânın içerisindeki kemiklerin ortalığa dağıtıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Ölülerimize saygı göstermeyenler, onların anısına da ve en temel insani hakkımız olan ölülerimizi anmamıza da tahammül edemedi” dendi.

Anıtı yıkan veya yıktıranların lanetlendiği açıklamada, “Anma mekânımıza yönelik vahşetin sorumlularının derhal bulunmasını ve hukuk önünde hesap sorulmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘Zalimsiniz’

Her 8 Ağustos’ta bu mekânda buluşup atalarını andıklarını hatırlatan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Sekreteri Erdal Kılıçkaya ise şunları söyledi: “Dirimize, ölümüze saygı göstermeyenler, öldürdükleri atalarımız anısına yapılan ‘anma-hatırlama mekânına da tahammül edemedi. Zalimsiniz, yüreğiniz ve zihninizde zulüm meşrulaşıp, içselleşmiş. Bu barbarlığı yapanları affetmiyoruz/affetmeyeceğiz.”

‘Devletle bağlantılı’

Eski CHP Milletvekili Hüseyin Aygün ise devletin birkaç yüz köylünün anıtını koruyamadığını söyledi. Anıtı koruyamayanların Dersim ve demokrasi gibi konulardan bahsetmemesi gerektiğini belirten Aygün, “AKP’nin Dersim 38 açılımı tabutuna çakılan son çividir Zini Gediği’ndeki saldırı. Ben hükümete bağlı güçlerin bu saldırıyı yaptığını düşünüyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal