Zehra Doğan, Aykan Safoğlu ve Cansu Çakar, Berlin Bienali’nde

Zehra Doğan, Aykan Safoğlu ve Cansu Çakar, Berlin Bienali’nde

Ertelenen Berlin Bienali sanatçı listesini açıkladı. Bu kez eylülde gerçekleşecek bienalde Türkiye’den de 3 sanatçı yer alacak: Zehra Doğan, Aykan Safoğlu ve Cansu Çakar.

2020 Berlin Bienali, Covid-19 nedeniyle sonbahara ertelenmişti. 5 Eylül’de başlayacak 11. Berlin Bienali 1 Kasım’a dek sürecek. Almanya’nın başkentinde gerçekleşecek olan organizasyon KW Institute, daadgalerie, The Gropius Bau ve bienalin geçici sanat alanı ExRotaprint’te yapılacak.

Tam katılımcı listesi geçtiğimiz günlerde açıklanan 11. Berlin Bienali’ne Türkiye’den tutuklu kaldığı yaklaşık iki yılın ardından geçtiğimiz yıl tahliye edilen, Banksy’nin kendisine özel bir duvar resmi yaptığı, gazeteci ve ressam Zehra Doğan, Türkiye doğumlu ve Berlin’de yaşayan yönetmen Aykan Safoğlu ile 1988 İstanbul doğumlu, İzmir ve Beyrut’ta yaşayan minyatür sanatçısı Cansu Çakar da katılacak.

11. Berlin Bienali’ne katılacak olan sanatçılar şöyle: Shuvinai Ashoona, Marwa Arsanios, Noor Abuarafeh, Pacita Abad, Deanna Bowen, Virginia Borges – Gil DuOdé – Virginia de Medeiros, Aline Baiana, Paula Baeza, Pailamilla, Felix Brüggemann, Francisco Copello, Colectivo de Serigrafía Instantánea, Sara Sejin Chang (Sara van der Heide), Edgar Calel (Fernando Pereira dos Santos ile işbirliği), Cansu Çakar, Flávio de Carvalho, Léo Corrêa Flávio de Carvalho (Raymond Frajmund ile işbirliği), Zehra Doğan, Cian Dayrit, Kiri Dalena, Die Remise, El Palomar, FCNN – Feminist Collective With No Name (Dina El Kaisy Friemuth/Anita Beikpour ve Neda Sanai), Brenda V. Fajardo, Feminist Health Care Research Group (Inga Zimprich/Julia Bonn), Andrés Fernández, Pélagie Gbaguidi, Sandra Gamarra Heshiki, Galli, Grupo Experimental de Cine, Eiko Grimberg, Mauricio Gatti, Till Gathmann, Francisco Huichaqueo, Emma Howes ve Justin Kennedy (Balz Isler ile işbirliği), Sheroanawe Hakihiiwe, Käthe Kollwitz, Âlut Kangermio, Delaine Le Bas, La rara troupe, Museu de Imagens do Inconsciente / Rio de Janeiro / BR, Museu de Arte Osório Cesar / Franco da Rocha / BR, Museo de la Solidaridad Salvador Allende (MSSA) / CL, Carlos Motta, Óscar Morales Martínez, Pedro Moraleida Bernardes, Małgorzata Mirga-Tas, Dana Michel and Tracy Maurice, Meyer-Grohbrügge, Christine Meisner, Dorine Mokha, Marcelo Moreschi, Mapa Teatro – Laboratorio de Artistas, Virginia de Medeiros, Antonio Pichillá, Andrés Pereira Paz, Florencia Rodriguez Giles, Naomi Rincón Gallardo, Mirja Reuter and Florian Gass, Solvognen (The Sun Chariot) Theater Group, Mariela Scafati, Aykan Safoğlu, Elena Tejada-Herrera, The Black Mamba – Natasha Mendonca & Suman Sridhar, Teatro da Vertigem, Young-jun Tak, Teo, Castiel Vitorino Brasileiro, Azucena Vieites, Sinthujan Varatharajah, Cecilia Vicuña, Bartolina Xixa, Osías Yanov and Sirenes Errantes, Katarina Zdjelar

Avrupa’da 2020’nin tek büyük sanat etkinliği Berlin Bienali değil

María Berríos, Renata Cervetto, Lisette Lagnado ve Agustín Pérez Rubio dörtlüsünün küratörlüğündeki sergi dayanışma, kırılganlık ve direnişin eklemlenme biçimlerini inceleyecek. Yaşadığımız çalkantılı dönemde yaşamın komplike güzelliğini sürdürmek için katkıda bulunmaya çalışacak.

Berlin Bienali Avrupa’nın bu yıl Covid-19’a rağmen gerçekleşecek tek büyük sanat etkinliği değil. Paris de ekimde FIAC için ev sahipliği yapacak. Ayrıca Manifesta da ağustos sonunda Marsilya, Fransa’da başlayacak.

 

Kaynak: Sanatatak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar