“Yüzüklerin Efendisi’nin yönetmeni ‘Gollum davasına’ destek için Türkiye’ye gelecek”

“Yüzüklerin Efendisi’nin yönetmeni ‘Gollum davasına’ destek için Türkiye’ye gelecek”

“Yüzüklerin Efendisi” filmindeki hayali “Gollum” karakteriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını, başbakanlığı döneminde sosyal paylaşım sitesinde yan yan yayımladığı için memurluktan atılan ve hakkında dava açılan Dr. Bilgin Çiftçi, kendisine destek için söz konusu filmin yönetmeni Peter Jackson’ın Türkiye’ye gelmek istediğini söyledi. Ancak Peter Jackson tarafından henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Aydın’da görülen dava sonrasında Cihan haber ajansına açıklama yapan Çiftçi, yaklaşık iki aydır hem devlet memurluğundan hem de aile hekimliğinden çıkarıldığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Memuriyetimle ilgili, 657’ye E dediğimiz ama bunlarla hemen hemen hiçbir ilgisi olmayan bir madde yüzünden memuriyetten men kararı çıktı. Akıl alır bir uygulama değil ama adli süreçte bunların düzeleceğini düşünüyorum. İşin ilginç yanı, o dönemde cumhurbaşkanı olmadığı halde memuriyetten men sebebim olarak Cumhurbaşkanı’na hakaret gösterildi. Ben bu paylaşımımı bir mizah olarak değerlendirdim. Sonuçta insanların hem ifade özgürlüğü vardır.”

Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla açılan ceza davası, bilirkişi raporu gelmediği için ertelendi. Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi, “Gollum” karakterinin kötü olup olmadığının tespiti için bilirkişi atanmasını istemişti. Çiftçi hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep edilen davanın duruşması, bilirkişi raporunun gelmesi için 12 Mayıs 2016 tarihine ertelendi.

Öte yandan, “Gollum”un karakterinin kötü olup olmadığı konusunda bilirkişi raporu istenmesinin ardından yönetmen Peter Jackson ile senaristler Fran Walsh ve Philippa Boyens bir açıklama yapmış, “Eğer söz konusu görüntüler Türk davasına konu olmuşsa şunu söylemek gerekir ki, hiçbiri Gollum olarak bilinen karakterin fotoğrafı değildir. Hepsi, Smeagol’ın fotoğraflarıdır” demişti.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal