Yunanistan’da futbolculardan mülteciler için oturma eylemi

Yunanistan’da futbolculardan mülteciler için oturma eylemi

Cuma günü Yunanistan’da oynanan AEL Larissa ve Acharnaikos maçında, her iki takımdan oyuncular, antrenörler, takım yöneticileri ve yedekler, Suriye ve Irak’taki çatışmalardan kaçarak Avrupa’ya ulaşmak isterken Ege denizinde ölen göçmenler için iki dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

Eylem sürerken stadyumda yapılan duyuruda, Türkiye’nin ve Avrupa Birliği’nin politikaları eleştirdi.

“AEL Larissa yönetimi, antrenörleri ve oyuncuları olarak, Avrupa Birliği’nin ve Türkiye’nin vahşi aldırmazlığı sonucu olarak Ege Denizi’nde yaşamını yitiren yüzlerce çocuğun anısına, maçın başlamasının hemen ardından iki dakika sessiz kalacağız.

AEL oyuncuları, Ege’de işlenen çirkin suçlara karşı hassasiyetini yitirmiş gibi görünen yetkilileri harekete geçirme amacıyla iki dakikalık bir oturma eylemi gerçekleştirecek”

Eylemden bir gün önce, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Rio de Janerio’da gerçekleşecek 2016 Olimpiyat Oyunları bayrağı turunun Atina’daki bir mülteci kampından geçeceğini ve mültecinin meşaleyi taşıyacağını duyurmuştu. Hali hazırda kendisini temsil edecek bir ülkesi olmayan mülteci atletler de, Olimpiyat bayrağı altında oyunlara katılabilecek.

Kaynak: Daily Mail

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal