Yorgo Papandreu İstanbul’da zeybetiko oynadı – Video

Yorgo Papandreu İstanbul’da zeybetiko oynadı – Video

Yunanistan’ın eski Başbakanı Yorgo Papandreu, “Cem-Papandreu Uluslararası Barış Ödülü” törenine katılmak için geldiği İstanbul’da ödül töreninin ardından bir dans kursunun konuğu oldu ve burada sirtaki ve zeybetiko oynadı. FasaFisa adlı Yunan dansları öğreten kursun Kadıköy’deki merkezine konuk olan eski başbakan, oynadığı zeybetiko (zeibekiko – zeybek) ile hayranlık uyandırdı.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki dostluk bağlarını kuvvetlendirmek için eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in ailesi ve Yorgo Papandreu tarafından hayata geçirilen ve ilki verilen ödül, 16 Nisan’da yapılan törenle Şarık Tara ile Theodore Papaleksopulos’a sunulmuştu. Papandreu, ertesi gün dans kursuna giderek buradaki eğitmen ile öğrencilerin gösterisini izledi ve ardından sahnede kendi gösterisini gerçekleştirdi.

Kursun kurucularından Bahattin Bayburan, Papandreu’nun buradaki akşamını şöyle anlattı: 

“Müziğe ve dansa bu denli tutkun olan böyle bir başbakana sahip olmayı çok isterdik.

Yorgo Papandreu, bir ‘pratik partisi’ esnasında geldi. Kafemize girdiğinde, dans pistinde Klasik Sirtaki yapılıyordu ve görüntü Papandreu’yu çok şaşırttı. Kendisine ayırdığımız masaya oturmadan önce uzun süre ayakta bu dansı seyretti. Fotoğraflar çekti, bazı danslarımızı videoya aldı, bazı danslarımıza da tempo tutarak eşlik etti. Uzo ve şarap da olmasına rağmen, sevgili Artür tarafından ikram edilen rakıyı tercih etti. O kadar memnun kaldı ki, 5 dakika sonra ceketini çıkarıp astı ve bu hareket ile kısa süreliğine uğramak amacıyla girdiği kafemizde daha fazla takılacağını anladık.

Bir ara Zorba dansı yapılırken dayanamadı ve o da katıldı dansa. Zorlu bir koreografi olmasına ve bir hayli performans gerektiriyor olmasına rağmen, 64 yaşındaki Papandreu, en az öğrencilerimiz kadar başarıyla dansı tamamladı.

İlerleyen saatlerde zeybekler başlayınca da dayanamadı elbette ve kendisini dans pistine atıp bütün bir şarkı boyunca zeybek yaptı. Yardımcılarının hatırlatmaları nedeniyle, ertesi gün erkenden Yunanistan’a döneceği için gece 00:30’da ayrıldı partiden. Ama giderken, tekrar geleceğini ve bir dahaki sefere daha uzun süre kalacağını söyledi.

FasaFisa Dans Okulu, Nurşen Bayburan ve Bahattin Bayburan tarafından kuruldu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal