Yönetmenlerden İngiliz hükûmetine sinemalara destek çağrısı

Yönetmenlerden İngiliz hükûmetine sinemalara destek çağrısı

Aralarında Ridley Scott, Lynne Ramsay, Christopher Nolan gibi önemli isimlerin bulunduğu pek çok yönetmen, Birleşik Krallık’taki sinema salonları için hükûmete destek çağrısında bulundu.

FilmLoverss‘ın The Playlist‘ten aktardığı habere göre, Birleşik Krallık’ta koronavirüs vakalarının tırmanışa geçmesi sanat dünyasını harekete geçirdi. Christopher Nolan, Ridley Scott, Steve McQueen, Edgar Wright, Lynne Ramsay ve pek çok yönetmen İngiltere hükûmetine çağrıda bulundu. Çağrıda sinema salonlarına, vizyon gösterimleri konusunda yeni kaynaklar üretilmesi ve gelecek nesillerin sinemanın büyüsüne kendilerini kaptırabilmeleri için finansal desteğin garanti edilmesi istendi.

Açık mektupta şu ifadelere yer verildi: “Hükûmetin daha önceden sağladığı desteğin farkındayız. Ancak, herhangi bir özel fona erişemeyen büyük sinema işletmeleri için zorlukların en şiddetli hâlini alması dolayısıyla bunun yeterli olmayacağından korkuyoruz. ” Pazarın yüzde 80’ini bu büyük sinema işletmelerinin oluşturduğu ifade edilirken ayrıca film dağıtımı ve prodüksiyonların başarısını artırdığı öne sürüldü. Bu işletmelerin olmaması durumunda Birleşik Krallık’taki sinema endüstrisinin tümünün geleceğinin çok istikrarsız görüneceği vurgusu yapıldı.

Sinema salonlarının durumu ortadayken dünyadaki en büyük sinema salonu zincirlerinin kapanması ve iflası daha önce de gündeme geldi. Nolan ve diğer yönetmenler de buna dair endişelerini dile getirirken gidişatın değişmemesi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Şu anda da bu gidişatı değiştirebilecek en önemli faktör aşıların toplum genelinde etkisini göstermesi olarak görülüyor. Ancak bu süre zarfında da salonların finansal desteğe ihtiyaç duyacağı belirtiliyor.

Yönetmenlerin yaptığı açık mektup “Hükûmetin bu çağrıya cevap vereceğini umuyoruz. Birleşik Krallık’taki sinema salonları uçurumun kıyısında duruyor. Gelecek nesillerin sinemanın büyüsüne kapılabilmesi için için acil olarak finansman desteğine ihtiyacımız var.” sözleri ile son buldu.

Mektubu imzalayanlar arasında Sam Mendes, Andrea Arnold, Jude Law, Kevin Macdonald, Guy Ritchie, Edgar Wright, Matthew Vaughn, Danny Boyle ve Stephen Fry gibi isimler de yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal