Yönetmen Rûken Tekeş’in Hasankeyf’e saygı ziyareti: ‘Aether’

Yönetmen Rûken Tekeş’in Hasankeyf’e saygı ziyareti: ‘Aether’

Bu hafta biri yerli, altısı yabancı, yedi film gösterime giriyor.

Yönetmen Rûken Tekeş’in “Aether” adlı belgeseli Başka Sinema dağıtımıyla bu hafta gösterimde. Filmde Tekeş’in Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılan tarihi Hasankeyf’e düzenlediği 21 günlük ziyareti anlatılıyor. Yönetmenin “saygı ziyareti” olarak nitelediği film konuşmasız ilerliyor.

Mekânın hakikatinden uyanan bir kronolojiyi takip eden film “doğanın doğum-ölüm-yeniden doğuş döngüsüne yargılardan uzak, özgür bakışlı bir yolculuk…” olarak tanımlanıyor.

‘Mulan’

Disney’nin 1998 yapım klasik animasyon filminin canlı çekim uyarlaması olan “Mulan” haftanın öne çıkan yapımlarından.

Niki Caro’nun yönetmenliğini üstlendiği, başrollerini Yifei Liu, Jet Li, Jason Scott Lee, Donnie Yen ve Li Gong’un paylaştığı üç boyutlu filmde Çinli genç bir kadının erkek kılığına girerek hasta babası yerine İmparatorluk Ordusu adına çarpışmasını ve bu süreçte Çin’in gelmiş geçmiş en cesur kahramanlarından biri olma hikâyesi anlatılıyor.

‘Antebellum’

Gerard Bush ve Christopher Renz’in yönettiği “Antebellum” adlı filmde Veronica Henley adlı kadının paralel dünyada sıkışıp kalması anlatılıyor. Başarılı bir yazar ve iyi bir aile hayatı olan Henley’in bu dünyadan kurtulmak için içinde bulunduğu gizemi çözmesi gerekiyor.

Jordan Peele’in yapımcısı olduğu filmde Janelle Monae, Jena Malone, Jack Huston, Kiersey Clemons ve Gabourey Sidibe rol alıyor.

‘Pretoria’dan Kaçış’

Tim Jenkin’in 2003’te yayınlanan “Inside Out: Escape from Pretoria Prison” adlı kitabından uyarlanan “Pretoria’dan Kaçış” adlı filmi Francis Annan yönetiyor. Filmde Daniel Radcliffe, Lan Hart, Daniel Webber, Nathan Page ve Stephen Hunter rol alıyor.

Gerçek bir olaydan esinlenilen film 1970’li yıllarda geçiyor. Filmde iki politik mahkûmun Güney Afrika’da bir hapishaneden kaçış hikâyesi anlatılıyor.

‘Davetsiz’

Brett Pierce ve Drew T. Pierce’in yönetmenliğinde çekilen “Davetsiz” adlı filmde yaz tatili için annesiyle ayrı olan babasının yanına gelen genç Ben’in, komşularında yaşanan garip olaylara şahit olduktan sonra yaşadıkları anlatılıyor.

Filmde John-Paul Howard, Piper Curda, Jamison Jones, Azie Tesfai ve Zarah Mahler rol alıyor.

‘Sırlar Kitabı’

Regis Roinsard’ın yönetmen koltuğunda oturduğu “Sırlar Kitabı” adlı filmde bir kitabın aynı anda çevrilmesi için bir eve çağrılan dokuz farklı ülkeden tercümanın, kitabın ilk on sayfasının internete sızması sonrası zan altında kalmalarıyla gelişen olaylar anlatılıyor.

Olga Kurylenko, Lambert Wilson ve Alex Lawther filmin başrollerini paylaşıyor.

‘Penguenler Takımı Uzayda’

James Snider’ın yönettiği “Penguenler Takımı Uzayda”, haftanın animasyon seçeneği.

Filmde penguen pilotlar Flip ve Zooey’nin maceraları anlatılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal