Yönetmen İlker Canikligil koronavirüse yakalandı

Yönetmen İlker Canikligil koronavirüse yakalandı

Yönetmen İlker Canikligil, koronavirüse yakalandığını duyurdu.

YouTube kanalı FluTV’den yayın yapan İlker Canikligil, hastanede Kovid-19 tedavisi gördüğünü açıkladı.

Bir haftadır koronavirüs şüphesiyle hastanede olduğunu belirten Canikligil, şunları söyledi:

“Kovid olmuşum. Buna sevinenler olacaktır tabii. Bir iki haftadır kas ağrılarıyla başladı. Geçen pazartesi ateş oldu. 38.5 gibi… Şunu anladım ki kimse ne yapması gerektiğini tam bilmiyor ve herkes bir şey söylüyor. Genel fikir şuydu, hastaneye gitmeyin. Belirtilerin en bilinenleri ateş, kas ağrıları, öksürük. Öksürük yok, hala da yok… Beş gün aslında evde takıldım.

‘Tomografide zatürre çıktı’

“Bir hastaneye gittik, tomografi çektirdim. Orada zatürre çıktı. Zatürre koronavirüsün bir sonucu. Bu süreçte ne yapmam lazım diye düşünüyorsunuz. Gidip tedavi mi göreyim, yoksa bir şey yapmayıp bekleyeyim mi? Bunu bilemediğiniz için ortalık biraz toz duman. Bir kararsızlık yaşadık.

“Tedavi süreci anladığım kadarıyla yok. Bunun bilinen bir tedavisi yok. Anladığım kadarıyla son ana kadar test yapmamaya çalışıyorlar. Gördüklerimden tahminim önümüzdeki 15 günde bu iş hızlanacak. Sağlık sisteminin biraz sınırına gelmiş gibiyiz.”

“Ben özel hastanede yer bulabilmek için baya uğraştım. Özellerde bile yer bulmak kolay değil. Tedaviye gelince devletin belirlediği bir prosedür var. Hemşireyle telefonla haberleşiyorsunuz. İlaçları kapıya bırakıyorlar. Tekerlekli masayla size doğru itiyorlar. Sizin yapamayacağınız bir şey varsa, uzaylı kostümleri ile geliyorlar, yapıyorlar. Sağlık çalışanları iki hastanede de çok iyiydi.”

İlker Canikligil hakkında:

1972 yılında İstanbul’da doğdu.

1991 yılında Saint-Joseph Fransız Lisesi’nden mezun oldu. Ardından 1992 yılında Marmara Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümüne girdi. Üniversite eğitimini sürdürürken 1992 yılında “Nöbetçi”, 1994 yılında “Ağaç” ve 1995 yılında “Uçmak İstiyorum” adlı kısa filmleri çekti.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra reklam sektöründe çalışan Canikligil, 1999 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde eğitmen olarak ders vermeye başladı.

2005 yılında kurgucu Walter Murch’ün “The Blink of An Eye” kitabını “Göz Kırparken” adıyla Türkçeleştirdi.

2006 yılında akademiden istifa etti.

“Gen” filmiyle 13. Altın Koza Film Festivali’nde en iyi kurgu dalında ödüle değer görüldü.

“Dijital Video ile Sinema” adlı kitabı 2007 yılında yayımlandı.

2006’dan bu yana reklam yönetmeni olarak çeşitli ajanslarda çalışan Canikligil, 2010-2014 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video bölümünde sinematografi dersi verdi. 2014 yılında ise İstanbul Film Akademi’de yönetmenlik dersleri vermeye başladı.

Canikligil, 2019 yılında ise İstanbul Film Akademi’den ayrılarak YouTube kanalı FluTV’de içerik üretmeye başladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal