Yönetmen Ali Ergül, Yılmaz Güney Film Festivali’nden çekildi

Yönetmen Ali Ergül, Yılmaz Güney Film Festivali’nden çekildi

Yönetmen Ali Ergül, “Kumun Gecesi” belgeseliyle katılacağı Yılmaz Güney Film Festivali’nden çekildiğini duyurdu.

Bu yıl 25- 29 Mart tarihleri arasında Batman’da düzenlenecek olan 8. Yılmaz Güney Film Festivali’ne “Kumun Gecesi” adlı belgeseliyle katılacak olan yönetmen Ali Ergül, festivalden çekildiğini duyurdu.

“Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ne karşı sorumluluğumun gereği bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Yılmaz Güney Film Festivali’nden çekiliyorum” diyen Ergül’ün yayımladığı yazılı açıklama şöyle:

“Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Yılmaz Güney Film Festivali’nden çekiliyorum.

“Batman Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi ve Yeni Sinema Kolektifi tarafından düzenlenen 8. Yılmaz Güney Film Festivali’nin başvuruları açıklandığında başvuran filmler arasından bir seçkinin yapılacağı bilgisi verilmişti. Fakat festivale başvuru yapmayan filmlerin de olduğu bir liste ortaya çıktı.

“Bilindiği gibi antik kent Hasankeyf ve Dicle Vadisi, Ilısu Barajı ile yok ediliyor. Çok sayıda köy ve tarihi Hasankeyf ilçesi de sulara gömülmüş durumda. Milyonlarca canlı Dicle’nin sularında boğuldu. Bütün bunlar olurken bu yıkımın aktörlerinin desteklediği bir film, davet üzerine festivalde yer alacak. Filmin yönetmeni aynı zamanda ‘Film Geliştirme ve Destek Programı’nda jüri olarak yer aldı. Her gün yeni yaşam alanları sular altında kalıyorken, yıkımın mimarlarının desteklediği bir belgeselin ‘davet üzerine’ listeye eklenmesi kabul edilebilir bir durum değildir.

“Bizler için genelde sinema özelde ise belgesel sinema demek, hakikatin peşinde olmak demektir. Hakikatin efendinin desteğiyle anlatıp bulandıranların onore edildiği bir festivalde olmam mümkün değildir. Bu yüzden ‘Kumun Gecesi’ adlı belgeselimi 8. Yılmaz Güney Film Festivali’nden çekiyorum. Bu tavır, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ne karşı sorumluluğumun gereğidir.”

Festivalin teması Hasankeyf

8. Yılmaz Güney Film Festivali’nin programı açıklandı. Hasankeyf’i tema olarak belirleyen festivalde 13 uzun metraj, 21 kısa metraj  ve 16 belgesel film gösterilecek.

Batman Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi ve Yeni Sinema Kolektifi’nin ortak düzenlediği festivalde dört kısa film ve dört belgesel film projesi de geliştirme atölyesine seçildi.

Festivalde gösterilecek filmler şöyle:

Kısa metraj filmler:

“Veger” (Selman Deniz), “Fotoğraf” (Ozan Takış), “Aralık” (Çayan Bilgin), “Son Eylül” (Gülsün Odabaşı), “Ziyafet” (Fırat Özeler), “Avarya” (Gökalp Gönen), “Karganın Aşınan Gagası” (Ferhat Özmen), “Barê Giran” (Yılmaz Özdil), “Haziriyek Bo Derengmayinê” (Aram Dildar), “Kêm” (Halis Sarıtağ), “Kavil” (Özcan Alper), “Duyuyor Musun Anne” (Tuna Kaptan), “Kefaret Yağmuru” (Veysel Çelik), “Welatek Hebû” (Hebûn Polat), “Bang” (Deniz Derya), “Tor” (Ragıp Türk), “Stain” (Shoresh Vakili), “Şeker Gıda” (Freman Narin), “İmparatorlukta Zor Bir Gün” (Sezen Kayhan), “Sevgi Dediğin” (Fırat Yavuz), “Cadı Üçlemesi” (Ceylan Özgün Çelik).

Uzun metraj filmler:

“Borç” (Vuslat Saraçoğlu), “Zor Bir Karar” (Ender Özkahraman), “Zer” (Kazım Öz), “Di Navbera De” (Ali Kemal Çınar), “Yuva” (Emre Yeksan), “Güvercin” (Banu Sıvacı), “Güvercin Hırsızları” (Osman Nail Doğan), “Görülmüştür” (Serhat Karaaslan), “Sibel” (Çağla Zencirci-Guillaume Giovanetti), “İçerdekiler” (Hüseyin Karabey), “Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü?” (Ezel Akay), “Kız Kardeşler” (Emin Alper).

Belgesel filmler:

“Diyalog” (Selim Yıldız), “Ather” (Ruken Tekeş), “Bıraktığın Yerden ‘700 Hafta’” (Volkan Güney), “Di Bîra Min De Ye” (Soner Akalın), “Bîr” (Veysî Altay), “Prenses Model” (Dilan Engin), “Tebeşir” (Özge Astan), “War” (Felat Erkozan), “Siya Avê” (Metin Yoksu), “Odisseias Ülkesinde Çıkmaz Sokak” (Serhat Ertuna), “Miraz” (Serdar Bayram), “Her Mal Dibistanek” (Ardin Diren), “Annemin Sinemaları” (Cansel Karacan), “Amina” (Kıvılcım Akay), “Bakış Açısı” (Mustafa Köksalan), “Arkadaşım Çayan” (Çayanın Arkadaşları).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal