Yok olmaya yüz tutmuş Karadeniz Rumcasından şarkılar ‘Romeika’da

Yok olmaya yüz tutmuş Karadeniz Rumcasından şarkılar ‘Romeika’da

“Kalandar” ve “Santa” albümleriyle tanınan Apolas Lermi’nin “Romeika” adlı yeni albümü Anadolu Müzik etiketiyle yayımlandı. Kayıtları Türkiye ve Yunanistan’da yapılan albümün tamamı geleneksel Rumca ve Yunanca şarkılardan oluşuyor. Türkiye ve Yunanistan’da eşzamanlı olarak yayımlanan albümde Yunanistan’da yaşayan Karadeniz kökenli sanatçı Pela Nikolaidou ile bir düet de yer alıyor. Ayrıca albümde Vahit Tursun bir şiir seslendiriyor. Karadeniz müziğinin dışında eski bir İzmir türküsü olan “Tzivaeri” albümdeki çalışmalardan bir diğeri.

“Roma Dili” anlamına gelen Romeika, Karadeniz Rumcasının yöredeki adı. Yunancanın en eski lehçesi ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan Karadenizliler tarafından konuşulmakta olan Romeika, İngilizcede “Pontic Greek” olarak da biliniyor. Albümde şarkılar Türkiye’de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Romeika’nın şivesel farklılıkları dikkatte alınarak seslendirildi.

Anadolu Müzik etiketiyle çıkan bir diğer albüm ise Bağdat doğumlu Türkmen sanatçı Aida Nadeem’in “Geçerken” isimli albümü. Bir süredir müzik çalışmalarını Türkiye’de devam ettiren sanatçı, albümde kendisini en çok etkileyen şarkılardan, sözü ve müziği Birsen Tezer’e ait olan “İstanbul”u Türkçe ve kendine ait bir düzenlemeyle yorumluyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal