Yılmaz Güney’in AP arşivinden görüntüleri

Yılmaz Güney’in AP arşivinden görüntüleri

Associated Press’in internet üzerinden erişime açtığı arşivde Yılmaz Güney’in bir görüntüsü yer alıyor. 22 Mayıs 1974 tarihli, 1.5 dakikalık bu görüntü, Yılmaz Güney, tutulduğu Üsküdar Ceza ve Tevkifevi’nden salıverilirken çekilmiş. Sesli ve renkli videoda, Güney’in, hapishane önünde kalabalık bir grup tarafından sevinçle karşılandığı görülüyor.
yilmazguney2Türk sinemasının büyük ustası, “Çirkin Kral”ı Yılmaz Güney, 31 yıl önce bugün, 4 Eylül 1984’te aramızdan ayrıldı. “Umut”, “Sürü”, “Duvar”, “Yol” gibi filmlere hayat veren Yılmaz Güney, yönetmen, senarist ya da yapımcı olarak imza attığı filmlerde adaletsizliği, eşitsizliği, Anadolu halkının çaresizliğini, yoksulluğunu, yoksunluğunu anlattı. İnatla, tüm karşı çıkışlara rağmen inandığı düşünceleri sinemaya taşıdı. Bunun ödülü, 1982 yılında geldi: Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı, Şerif Gören’in yönettiği “Yol” filmi, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne değer görüldü.
Türkiye’nin 12 Mart askeri darbesini yaşadığı 1972’de, siyasal olaylara karıştığı gerekçesiyle tutuklandı ve iki yılı aşan bir tutukluluk döneminin ardından afla salıverildi. 1974’te ünlü “Arkadaş” filmini çeken Güney; aynı yıl “Endişe” filminin çekimleri sırasında, karıştığı bir olay yüzünden 19 yıl hapis cezasına mahkûm oldu. Cezaevindeyken sinemayla olan ilişkisini, yazdığı senaryolarla sürdüren Güney’in senaryolarından biri olan “Sürü”; yönetmen Zeki Ökten tarafından filme çekildi. Yurt içinde ve dışında çok sayıda ödül kazanan filmin ardından, “Düşman” ve “Yol” filmleri çekildi.
1980 sonrasında ise cezaevinden gizlice yurt dışına kaçtı ve Fransa’ya yerleşti. Türkiye’ye dönme çağrısına uymadığı gerekçesiyle 1983’te “Türk vatandaşlığı”ndan çıkarıldı. Aynı yıl Fransa’da çektiği “Le Mur” (Duvar) adlı filmden bir yıl sonra, 1984’ün 9 Eylül’ünde yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal