Yiğit Özgür’ün ‘Hunililer’i tiyatro sahnesinde

Yiğit Özgür’ün ‘Hunililer’i tiyatro sahnesinde

Karikatürist Yiğit Özgür’ün Uykusuz Dergisi’nde yayımlanan serisi “Hunililer”, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından tiyatroya uyarlandı.

Emre Özbay’ın yazdığı oyunu Ezel Akay yönetiyor. Oyunun müzikleri Serdar Ataşer’in imzasını taşırken kostüm tasarım Naz Erayda’ya, ışık tasarımı ise Cem Yılmazer’e ait.

Oyunun Hunililer’i: Bahar Kaplan, Bertan Dirikolu, Emre Kıvılcım, Güliz Gündüz, Hakan Eke, Hasan Eflatun Akay, Kerime Obenik, Merve Polat, Reşit Berker Enhoş, Tufan Afşar.

2 perdelik oyunun ilk gösterimi 12 Ocak Cumartesi akşamı saat 20.30’da, artısahne Mecidiyeköy’de gerçekleşecek. “Hunililer”in oyun takvimine ve biletlerine şuradan ulaşılabilir.

Kadın pencereden sokağa çıkmış huniliye sesleniyor:

“Allah akıl fikir versin evladım”,

Hunili cevap veriyor: “Sebep?”

Yiğit Özgür’ün Hunililer’i akıl hastası değildir.

Akıl gitmiş, ama geriye özgürlük, utanmazlık, merak, vicdan, masumiyet ve… saçmalık kalmıştır. “Şöyle beyaz entarili, çıplak sayılacak kadar takısız taklavatsız, ne yapsalar hoş görülebilecek, ne söyleseler alınganlık yapılamayacak karakterler olsun istedim” gibi şeyler demişti bana Yiğit.

Bunlar sahneye çıksalar “normal” seyirci karşısında n’aparlardı acaba?

Utanacağınız, şaşıracağınız, kikirdeyeceğiniz, kızacağınız, anlayamayacağınız, ama anlayamadığınız halde gülmeye devam edeceğiniz, “neye gülüyorum ben yav, neden” diye neşe içinde ikircikleneceğiniz şeyler!

Bilseniz provalarda oyuncular neler çekti… Bana da neler çektirdiler… (geriye oyuncular mı kaldı “hunililer” mi bilemiyorum, iflah olmazlar artık!

Bu oyun benim için biraz sıra dışı bir “deneysel oyunculuk” gösterisi.

Sizin üzerinizde deneyeceğiz tabii!

Ama merak etmeyin size “bulaşmadan”! Tatlı tatlı seyredebileceğiniz (hehheee!), eğlenceli bir kaos, sürreel/gerçeküstü bir eğlence…

Grotowski’den, Brecht’den, Commediadellarte’den, “köy seyirlik oyunları”ndan (?) sözedeceklerden bir hoşgörü rica eden bir gösteri…

2 Perde! 32 kısım (valla)!

Gerçeküstü, tandır altı, işlevi büyük, boyundan küçük, yerli-milli-zeki-çevik-ahlaklı bir “HUNİLİ OYUN”!

Gelin, huninizi takalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal