Yesayan Salonu’nda 8 Mart etkinlikleri

Yesayan Salonu’nda 8 Mart etkinlikleri

Yesayan Salonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında çeşitli etkinlilere ev sahipliği yapacak.

Adını Ermeni yazar ve çevirmen Zabel Yesayan’dan alan, Aras Yayıncılık’ın yeni etkinlik alanı Yesayan Salonu’nda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında forum, panel ve edebiyat sohbetleri düzenlenecek.

4-7 Mart arasında düzenlenecek olan etkinlikler şöyle:

Panel: ‘Azınlık Toplumlarda Kadın Olmak’

Friedrich Ebert Stiftung Derneği’nin desteklediği “Azınlık Toplumlarda Kadın Olmak” başlıklı panelde Yahudi, Süryani, Ermeni ve Rum toplumlarında ataerki kaynaklı baskı ve pratikleri, Türkiye’de “azınlık” ve “kadın” olmanın kesiştiği noktalar, gözlemler ve deneyimler ışığında anlatılacak.

Bugün saat 19.00’da yapılacak olan panelde Tina Narsa, Tina Alaca Nacar, Anna Maria Aslanoğlu ve Jaklin Çatal konuşacak.

Görme Biçimleri: ‘Maryam Şahinyan ve Minör Bakış’

Esen Kunt, Foto Galatasaray’da çektiği fotoğraflarla İstanbul’un görsel kartografyasını inşa eden Maryam Şahşnyan’ı, “Amerikan görme biçimini değiştiren” fotoğrafçı Diane Arbus ile “minör bakış” üzerinden karşılaştırmalı değerlendirecek.

Etkinlik 5 Mart Perşembe günü saat 19.00’da düzenlenecek.

Forum: ‘8 Mart’ın Gündemi’

Farklı alanlardan kadınlar, yarım günlük bu forumda bir araya gelip feminist mücadelenin gündemine bakacaklar.

Melike Koçak’ın moderatörlüğünde düzenlenecek olan forumda Aslı Uluşahin kültür sanatı, Ayla Duru ve Sevcan Tiftik edebiyat ve yayın dünyasını, Melek Özman ve Senem Aytaç sinemayı, Berfin Zenderlioğlu tiyatroyu, Bermal Küçük ve Selin Top aktivizmi, Faten Sarraj ve Berfin Azdal göç ve göçmenleri, Aslı Odman emek ve akademiyi ve Ceren Lordoğlu kent ve yaşamı değerlendirecek.

“Biz kadınlar, nasıl bir 2019 geçirdik?” sorusuna yanıt arayan kadınlar, forumda şunları konuşacaklar:

“2010’lardan buraya geliş sürecimize kendi alanlarımız, mekânlarımız, çalıştığımız meseleler, araştırma konularımız, mücadele pratiklerimiz, okuyup izlediklerimiz, ürettiklerimiz, deneyimlerimiz, yârenliklerimiz içinden bakmak için buluşuyoruz.

“Önce, olanın, yaşananın fotoğrafını çekecek, ardından değişim, dönüşüm, yıkım, inşa, imkân ve ihtimalleri, hayaller ve gerçekleri konuşacağız.

“Yaşadıklarımızla baş etme araçlarımızla, hem geçmişten devralıp sürdürdüklerimiz, hem de icat ettiklerimizle bugün, hangi mümkünlerin kıyısındayız?

Etkinlik 7 Mart Cumartesi günü 12.00-16.00 saatleri arasında düzenlenecek.

Edebiyat: ‘Kahve Sohbetleri’

Yazar Işın Beril Tetik’le Maceraperest Kitaplar’ca okura sunulan “Ayaz” romanı üzerine konuşulacak.

Etkinlik 7 Mart Cumartesi günü saat 16.30’da düzenlenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal