Yerebatan Sarnıcı’nda çökme tehlikesi: ‘Bir an bile bekleyecek durumda değil’

Yerebatan Sarnıcı’nda çökme tehlikesi: ‘Bir an bile bekleyecek durumda değil’

İstanbul’da Yerebatan Sarnıcı’nın restorasyonu sırasında sütun başlarında gergi boşlukları olduğu belirlenirken, boşluklar nedeniyle çökme riskinin tespit edildiği aktarıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Yerebatan Sarnıcı bir an bile bekleyecek durumda değil” dedi.

Yerebatan Sarnıcı’nın ziyarete kapalı bölümünde yaklaşık dört yıldır devam eden restorasyon çalışmaları sırasında Cumhuriyet geç dönem restorasyonunda yapılan gergi elemanlarının, sütün başlarında son bulduğu ve devamlılık oluşturmadığı tespit edildi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Yerebatan Sarnıcı risk altında, bir an önce müdahale etmemiz için kurul onayı almalıyız” ifadelerini kullandı. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel de sarnıcın büyük İstanbul depremine direnemeyeceğini belirtti.

Polat: ‘Müdahale için kurul onayı almalıyız’

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı: “Yerebatan Sarnıcı restorasyonunda sütunları birbirine bağlayan gergilerin perişan halde olduğunu, sütunları tutamadığını gördük. Koruma Kurulu’na hazırlayıp sunduğumuz projeleri vakit kaybetmeksizin uygulamamız gerekiyor. Yerebatan Sarnıcı bir an bile bekleyecek durumda değil! 47 gün önce Koruma Kurulu’na ilettiğimiz ve acil olarak önü açılması gereken Yerebatan Sarnıcı statik projesi için bugün toplanan kuruldan da bir karar çıkmadı. Yerebatan Sarnıcı risk altında, bir an önce müdahale etmemiz için kurul onayı almalıyız.”

İBB Kültür Varlıkları Dairen Başkanı Oktay Özel de “Yerebatan Sarnıcı, büyük İstanbul depremine direnemez halde! Sürekliliği olmayan gergi demirleri yeni gergilerle değiştirilerek Yerebatan Sarnıcı’nın deprem güvenliği sağlanacak. İstanbul Depremi için bekleyecek zamanımız yok. Hemen önlemlerimizi almalıyız!..” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

1 Yorum

  • Online Loans
    12 Aralık 2020, 01:54

    I would have something added, of course, but in fact says almost everything.

    CEVAPLA