Yeni kitap: ‘Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız: Adile Naşit’

Yeni kitap: ‘Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız: Adile Naşit’

Yazar Sibel Öz’ün, usta tiyatro ve sinema sanatçısı Adile Naşit’in oyunculuğuyla birlikte tüm yaşamını da mercek altına aldığı kitabı “Oyuncu –  Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız: Adile Naşit”, 14 Şubat’ta İletişim Yayınları’nca okura sunulacak.

Araştırma-inceleme dizisinden çıkacak olan kitabın editörlüğünü Kıvanç Koçak yaptı. Kitabın kapağı Suat Aysu’nun, dizi kapak tasarımı ise Ümit Kıvanç’ın imzasını taşıyor.

Hiç başrol oynamayan Adile Naşit’in klasik yıldız standartlarının dışında oluşuna ve buna rağmen kendisini kabul ettirişine değinen kitap, sanatçının, tiyatro geleneğinden gelen oyunculuğuna da selam yolluyor. Kitap şöyle tanıtılıyor:

Babası tiyatronun efsane isimlerinden tuluatçı ‘Komik-i Şehir’ Naşit Bey, annesi kantocu Amelya Hanım, büyükannesi kantocu ‘Küçük Verjin’, dedesi kemani Yorgi efendi, dayıları tuluatçı-düettocu Niko ve kemani Andre, kardeşi tiyatro-sinema oyuncusu Selim… Kısaca, kanında ‘oyuncu’luk olan bir sahne sevdalısı Adile Naşit…

“Oyuncu’, dış görünüşüyle klasik ‘yıldız’ standartlarına taban tabana zıt sayılsa da oyunculuğuyla, sahneye/rollere hâkimiyetiyle, duruşuyla yıldızlaşmış bir isim olan Adile Naşit’in ailesinin ve kendisinin hikâyesini -dönemsel bağlamları da göz önünde tutarak- ele alıyor. Üstelik bununla yetinmeyip, Adile Naşit’in hikâyesi Yeşilçam’ın en güçlü olduğu dönemden ayrılamayacağından, Yeşilçam sinemasına ve yıldız sistemine de eleştirel bir gözle bakıyor: Kurgusal bir ürün olarak ‘yıldız’ inşa sürecinin işleyişi ve toplumsal cinsiyet rolleri açısından yıldız, Yeşilçam’ın temel özellikleri ve kimliği, kadın yıldızlar, Ertem Eğilmez ve Arzu Film ekolü, ‘Hababam Sınıfı’..

Hiç başrol oynamasa da yıldız sisteminin dışında bir ‘anti-yıldız’ olan; ‘çarpık bacakların ve bücür boyunla asla başarılı olamazsın’ denilse de önce kendini, sonra seyircisini yaratmayı başaran; hafızalarda anne rolleriyle yer etmesine rağmen aslında ‘başka türlü’ bir oyuncu olabilecek Adile Naşit’e saygı duruşu niteliğinde bir kitap.”

Kitaptan tadımlık bir bölüm okumak için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal