Yeni kitap: ‘Yeraltı Kütüphanesi – 90’lar Türkiyesi’nde Altkültür: Rock, Dergi, Fanzin, Edebiyat’

Yeni kitap: ‘Yeraltı Kütüphanesi – 90’lar Türkiyesi’nde Altkültür: Rock, Dergi, Fanzin, Edebiyat’

Koray Sarıdoğan’ın kaleme aldığı “Yeraltı Kütüphanesi – 90’lar Türkiyesi’nde Altkültür: Rock, Dergi, Fanzin, Edebiyat” adlı araştırma kitabı Karakarga Yayınları’nca okura sunuldu.

Yazar eserinde “Türkiye için doksanlar bir altın çağ mıydı yoksa bir bedbahtlık mıydı?” sorusunu rock müzik kültüründen filizlenen dönem altkültürü üzerinden, politik arka planla iç içe yanıtlıyor.

Kitapta Altay Öktem, Aptülika, Çağlan Tekil, Murat Beşer ve Şenol Erdoğan’la yapılan özel röportajlar da yer alıyor.

“Rock müzik 90’ların altkültürünü, müzik yayıncılığını, dergilerini, fanzinlerini ve edebiyatını nasıl şekillendirdi? Türkiye’nin ilk fanzini bir üniversitenin çay partisinden mi çıktı? “Esrar İçiyor O Herif” diye Bob Marley yazısını yayımlamayan dergi ve o dergiye kızdığı için yayın tarihini öne çeken diğer dergi hangisi? Orhan Gencebay’la Sex Pistols’ı aynı dergide buluşturmak isterken darbeyle indirilen editör kim? Ahmet Kaya, Bulutsuzluk Özlemi’ni neden övdü? Barış Manço ve Cem Karaca kitaplarındaki Fethullah Gülen detayının anlamı ne? Solcular rockçıları, 68 Kuşağı Beat Kuşağı’nı neden sevmedi? 90’lar gençliği Beat Edebiyatı’nda ne buldu?

“Bukowski, Fante, Ginsberg, Brautigan’ın Türkçedeki yayım serüveni nasıl seyretti? 90’ların intihar eden yazarları ve ‘yeraltı edebiyatı’ konusu. Doğan, Sabah, Hürriyet ve Milliyet gruplarının ‘Rock dergisi’ rekabeti… Dünyayı 21. yüzyıla sürükleyen değişim rüzgârlarının getirdikleri, 90’lar Rock kültürünü hazırlayan 80’lerden 2000 sonrasına uzanan süreçte Rock altkültürünün Türkiye’deki serüveni, çok özel notlar ve dokümanlarla Koray Sarıdoğan’ın hazırladığı ‘Yeraltı Kütüphanesi’nde.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar