Yeni kitap: ‘Türkiye’de Kürtaj’

Yeni kitap: ‘Türkiye’de Kürtaj’

Siyaset bilimci Sedef Erkmen’in kaleme aldığı “Türkiye’de Kürtaj: AKP ve Biyopolitika” adlı kitap İletişim Yayınları’nca okura sunuldu.

Aksu Bora tarafından yayına hazırlanan kitabın editörlüğünü Tanıl Bora yaptı. Kitabın kapak fotoğrafı ise Serra Akcan’a ait.

“Türkiye’de Kürtaj: AKP ve Biyopolitika”da tarihsel bir perspektiften kürtaj politikaları ele alınıyor. Kitapta “Kürtaj ve doğum kontrolü ne zaman özel alanın kuytularından çıkıp devlet politikalarının konusu haline geldi?”, “Kadınların bedenleri üzerindeki denetimlerinin karşısına ‘fetüsün yaşam hakkı’nın çıkarılmasının anlamı neydi?”, “20’nci yüzyıldaki nüfus politikaları ile günümüzün biyopolitikası arasında ne türden süreklilikler ve kopuşlar var?”, “Feministler bu zorlu konuyu nasıl tartıştılar?” sorularına yanıt aranıyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için şuraya bakılabilir.

“Bu kitap, Türkiye’de kürtajın biyopolitikasının, AKP döneminde derinleştiğini ve yaşamın her alanına nüfuz ettiğini öne sürer ve bu bağlamda kullanılan teknikler ve söylemlerin kendinden önceki dönemlerden ayrıldığı, neoliberal ve muhafazakâr politikaların milliyetçi ve cinsiyetçi ataklarla yürütüldüğü iddiasına dayanır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal