Yeni kitap: ‘Hayvanlar Nasıl Yas Tutar?’

Yeni kitap: ‘Hayvanlar Nasıl Yas Tutar?’

Antropolog Barbara J. King’in hayvanların duygularına odaklandığı “Hayvanlar Nasıl Yas Tutar?adlı kitabı, Raskolnikov Kitap tarafından okura sunuldu. Kitap gazeteci Rengin Arslan tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Barbara J. King, hayvanlarla zaman geçiren insanların aşina olduğu sahneleri bir bilim insanı titizliğiyle incelediği çalışmasında bazı hayvanların yas tuttuğuna dair çarpıcı örnekler sunuyor.

Kitap yayınevince şu sözlerle tanıtılıyor:

“Daha önce hiç ayrılmadığı kardeşinin ölümü üzerine günlerce acı içinde bağıran bir kedi, ölen arkadaşlarının mezarı başında nöbet tutan atlar, havuza düşen bir tavuğu kurtarmak için bir olup ev sahibini kaza bölgesine götüren kümes hayvanları, ölen annesinin kemiklerini okşayan genç filler bunların sadece birkaçı.

Gezegenimizi ve ortak bir yaşamı paylaştığımız hayvanları farklı bir gözle görmenizi sağlayacak olan bu kitap, sorduğu şaşırtıcı sorulara saha çalışmalarına ve uzun gözlemlere dayanarak verdiği kapsamlı yanıtlarla hayvanların sevgi, ölüm ve kayıplarla örülü dünyasına yeni bir bakış açısı getiriyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal