Yeni bir James Dean filmi geliyor: ‘Life’

Yeni bir James Dean filmi geliyor: ‘Life’

Zaman durmuş gibi: James Dean, üzerinde trençkotu, dişlerinin arasına sıkıştırdığı sigarasıyla yağmura karşı, ıssız Times Meydanı’na doğru yürüyor.

life2James Dean’in 1955’te araba kazasında hayatını kaybetmeden sadece 6 ay önce, ilk kez Life Magazin’in mart sayısında yayımlanan bu fotoğraf, melankolik genç aktörü tanımlayan simge anlardan biri oldu.

Fotoğraf, fotoğrafçı Dennis Stock’un Dean serisinden yalnızca bir tanesi. Stock, Dean’i Los Angeles’taki film galalarından New York’taki yaşantısına, hatta Dean’in amcasının Indiana’daki çiftliğindeki akşam yemeklerine kadar takip etti. (Popüler kültürde Dean’in ünü büyük ölçüde ölümünden sonra geldi.) Fotoğraflar zamanla ünlü olurken, bu iki adamın ilişkisine eğilen pek olmadı.

Los Angeles’ta konuşan Avustralyalı yazar ve senarist Luke Davies, yeni filmi “Life” için yeni isimler keşfetmek istediğini, bu nedenle James Dean rolü için Dane DeHaan’ı, Stock rolü için Robert Pattinson’u tercih ettiğini söylüyor.

İki erkeğin arkadaşlığının anlatıldığı, “Zoraki Kral” filminin arkasındaki ekipten See-Saw Film yapımcısı Iian Canning ile çalışan Davies, filminde Dean’in “büyük Amerikan ikonik hikâyesini” anlatmak istiyor.

Davies, Dean’in hayatıyla ilgili yaptığı araştırma sırasında, iki adam arasındaki dostluğu keşfetmiş. “Pek çok kişi o an fark etmemişti ama Stock, James Dean için şöhrete açılan kapıyı kamerasıyla araladı.”

life3Life Magazin’in davetlerine düzenli olarak katılan fotoğrafçı, Dean’le bir Hollywood partisinde tanıştı ve Dean’in davetiyle “East of Eden” (Cennet Yolu) filmini ilk gösteriminde izledi. O anda, popüler kültür ikonlarından birine dönüşecek olan karizmatik aktörü tanımış oldu.

Farklı geçmişlere ve alanlara sahip iki adam… Birisi ülkenin huzursuz ve asi aktörü, diğer ise iddialı bir şehir fotoğrafçısı. Dean güvenilmez birisi olarak biliniyordu. Stock ise kendisini çok ciddiye alıyordu ve Dean’in herhangi bir aykırılığı onun için hayal kırıklığı oluyordu. Stock’un fotoğrafları kişiselleştikçe dostlukları da pekişti.

James Dean hakkında çok şey kaleme alınmış olmasına rağmen yönetmen Luke Davies, Dean’in henüz 21 yaşındayken aktris Barbara Glenn’a yazdığı aşk mektuplarını buldu. Davies ayrıca Dean’in yakın arkadaşlarından aktör Martin Landau ile konuştu.

life4Landau ona düşünceli ve acı çeken biri yerine; “East of Eden”, “Rebel Without a Cause” ve “Giant”taki rollerinin gerçek Dean’i daha çok yansıttığını söyledi ve ekledi: “Gerçek Jimmy biraz daha yaramaz.”

Devies için Stock’un kişiliğini ortaya çıkarmak daha kolay oldu. Davies, Stock’un eski eşlerinin onu “klasik bir old school fotoğrafçı” olarak tanımladığını söylüyor. Film onu güzel bir ışıkla tasvir ederken, Pattinson rolünün hakkını veriyor. Davies’e göre oyuncu seçimleri mükemmel. Çünkü Stock’un biraz daha kenarda kaldığını ve yeterince tanınmadığını hissediyordu.  

Davies, Stock’un Life’ın fotoğrafçılığını yaparken karmaşık duygular içinde olduğunu söylüyor: “Hayatı boyunca omzunda bir çip varmış gibi yaşadı ve 40 yıl boyunca yaptığı tek düzenli şey kirasını ödemek oldu. Bunu hem bir lanet hem de nimet olduğunu düşünüyorum.”

Davies sadece bu tür filmler yapmak istediğini vurguluyor: “Boktan bir film yazmak istemiyorum. Sinema deneyimleri olan çoğunluğa yazmak istemiyorum. Gerçekten benim için önemli olan tek film karakterlerin etkileşim içinde olması.”

“Life” önce İngiltere ve Avusturya sinemalarında, ardından 4 Aralık’ta ABD’de gösterime girecek.

Hazırlayan: Anıl Aksoy

Kaynak: Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal