Yeni Atatürk Kültür Merkezi, Taksim’de yükselmeye başladı

Yeni Atatürk Kültür Merkezi, Taksim’de yükselmeye başladı

Taksim’de temeli 2019 yılının Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan yeni Atatürk Kültür Merkezi binası yükselmeye başladı. İnşaat sahasında sanatçıların performanslarını sergileneceği opera salonu ortaya çıktı.

DHA‘dan aktarılan haberlere göre, Atatürk Kültür Merkezi’nin eski binasının yıkılmasının ardından, yeni bina için 10 Şubat 2019 tarihinde temel atılmıştı.

Yeni Atatürk Kültür Merkezi Projesi’nde 2 bin 500 kişilik opera salonu, ayrıca 800 kişilik tiyatro, 1000 kişilik konferans, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, sergi salonu, kütüphane, kafeterya ve restoranlar ve 885 araçlık otopark bulunuyor.

Sanatçıların performanslarını sergileyecekleri 2 bin500 kişi kapasiteli opera salonunda sahne ve seyircilerin oturacağı bölümler ortaya çıkmaya başladı.

Atatürk Kültür Merkezi, 1969 yılında Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları’nın eserlerini icra etmesi amacıyla açılmıştı. O zamanlar dünyanın en büyük 4’üncü sanat merkezi olan bina, 1970 yılında meydana gelen büyük yangın sonrası tekrar onarılarak 1977 yılında Atatürk Kültür Merkezi adını almıştı.

2008 yılından itibaren kullanılmayan bina 2018 yılında yeniden projelendirdi. Eskiyen yapı yıkıldı, yenisinin temelleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 10 Şubat 2019’da atıldı.

Yeni AKM aslına uygun olarak tasarlandı. Projeyi, eski binanın mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu çizdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal