Yekta Kopan’ın kitabına ‘cinsel içerik’ sansürü

Yekta Kopan’ın kitabına ‘cinsel içerik’ sansürü

Bolu Valiliği tarafından “Okuyorum” projesi kapsamında lise öğrencilerine dağıtılan Yekta Kopan’ın “Aile Çay Bahçesi” kitabını, “cinsel içerikli” ifadelere yer verildiği için toplatılıp dağıtımıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Valilik tarafından öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanması amacıyla başlatılan ve seçilen her kitabın yazarının öğrencilerle buluşturulmasını da içeren projenin bu yılki bölümünde, Yekta Kopan’ın 2013’te Can Yayınları’nca basılan “Aile Çay Bahçesi” adlı romanı seçildi.

Kentteki 12 lisede görevli edebiyat öğretmenlerinin oluşturduğu komisyon tarafından belirlenen kitap öğrencilere ücret karşılığında dağıtıldı. Ancak kitabın 34 ve 39′uncu sayfaları arasındaki kimi ifadeleri “cinsel içerikli” bulan bazı veliler şikâyette bulundu. Yaşananlar üzerine Kopan’ın öğrencilerle yapacağı imza günü de iptal edildi. Bolu Valiliği kitabın dağıtılmasıyla ilgili soruşturma başlattı. Valilikten yapılan açıklamada, kitabın öğrencilere dağıtılması sürecinde sorumluluğu bulunanların tespiti ve haklarında yasal işlem yapılması için idari soruşturma başlatıldığı belirtildi. İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu ise kitabın sadece bir sınıfta dağıtıldığını, şikâyetlerin ardından kitabın toplatıldığını belirtti.

Yekta Kopan, konuyla ilgili açıklama yapmazken, kitabın toplatılması edebiyata sansür olarak değerlendirildi. Kitapta, sözü edilen “sakıncalı” sayfalarda, “Biliyorum ben onu…” adlı bölümde, iki çocuğun yaşadığı cinsel “deneyim” anlatılıyor. Romanda, kısa öykü halindeki bölümlerle, Müzeyyen adlı kadının, çocukluğundan yetişkinliğine uzanan hikâyesi üzerinden, aile kavramı sorgulanıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal