Yazarlar Sendikası: Özgürlük boyun eğmez

Yazarlar Sendikası: Özgürlük boyun eğmez

Türkiye Yazarlar Sendikası, Özgür Gündem gazetesinin kapatılması, çalışanlarının ve aralarında Aslı Erdoğan’ın da olduğu yazarlarının gözaltına alınmasıyla ilgili bir açıklamaya yaparak, gözaltındakilerin bir an önce serbest bırakılmalarını talep etti.

“Özgülük düşüncesini savunanlar boyun eğmedi, eğmeyecek” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Özgür Gündem gazetesi kapatıldı. Gazete çalışanları ve yazarları acımasız yöntemlerle gözaltına alındı. Hükümet edenler, gerçekleri yazan basından koktuğunu böylece bir kez daha gösterdi. 

Biz yazarlar militarist darbelere ve diktatörlüğün her türüne karşı olduğumuzu defalarca açıkladık. Ülkemizde, insanlığın evrensel değerleri başta olmak üzere, doğaya ve cümle canlıya saygıyı esas alan demokratik bir anayasayla yönetilmesini istiyor, gazetelerin kapatılmasını, basına uygulanan her türlü baskıyı protesto ediyoruz. Aralarında yazar üyelerimiz Ragıp Zarakolu ve Aslı Erdoğan’ın da bulunduğu evi basılan, gözaltında  ya da tutuklu olan gazeteci ve yazarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. 

Egemenler elbette biliyor; ama biz bir kez daha ilan ediyoruz ki özgülük düşüncesini savunanlar boyun eğmedi, eğmeyecek… 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal