Yazar Walter G. Andrews hayatını kaybetti

Yazar Walter G. Andrews hayatını kaybetti

Yazar Walter G. Andrews, 81 yaşında hayata veda etti.

İletişim Yayınları, “Yazarımız Walter Andrews aramızdan ayrıldı, çok üzgünüz…” notuyla yazarın ölüm haberini duyurdu.

Klasik Türkçe edebiyat hakkında çalışmalar yürüten ve bu konuda eserler veren Andrews, University of Washington’daki kürsüsü ve çevirileriyle Türkçe edebiyatın dünyada tanınmasına katkı sundu.

Walter G. Andrews hakkında:

1939 yılında doğdu.

Michigan Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı üzerine yüksek lisans yaptı. Türk Dili ve Edebiyatı üzerine doktorasını tamamladı.

Washington Üniversitesi (Seattle) Yakın Doğu Dillleri ve Kültürü Bölümü’nde profesör olarak görev aldı.

“Şiirin Sesi, Toplumun Şarkısı”, “Sevgililer Çağı, Erken Modern Osmanlı-Avrupa Kültürü ve Toplumunda Aşk İle Sevgili” (Walter G. Andrews, Mehmet Kalpaklı), “Victoria R. Holbrook’a Armağan” (Der. Walter G. Andrews, Özgen Felek) adlı eserleri ve ortak çalışmaları Türkçeye kazandırılan sanatçının çalışmaları arasında, “An Introductuon to Ottoman Poetry” (Bibliotheca Islamica), “Poetry’s Voice, Society’s Song” (W.Ü. Yayınları, 1984) ve “Ottoman Lyric Poetry” (M. Kalpaklı ve N. Black ile) başta olmak üzere Türkçe edebiyat ve kültür hakkında çok sayıda makale bulunuyor.

2020 yılının başında Andrews için “Walter G. Andrews Kitabı: Osmanlı Şiiri İçin Bir Deniz Feneri” adlı bir armağan kitap hazırlandı. İnsan Yayınları’nca okura sunulan kitabı Servet Gündoğdu ve Atiye Gülfer yayına hazırladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal