Yazar Colson Whitehead ikinci kez Pulitzer Ödülü’ne değer görüldü

Yazar Colson Whitehead ikinci kez Pulitzer Ödülü’ne değer görüldü

Amerikalı yazar Colson Whitehead, Pulitzer Ödülü’nü kurmaca dalında ikinci kez kazanan dördüncü isim oldu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Colson Whitehead’in kurmaca dalında Pulitzer Ödülü kazanan “The Nickel Boys” adlı romanı Florida’da kaldıkları ıslah evinde taciz gören siyahi çocukların hikâyesini anlatıyor.

Whitehead aynı ödülü 2017 yılında da “Underground Railroad” adlı romanıyla almıştı. Ondan önce bu ödülü iki kez kazana yazarlar ise Booth Tarkington, William Faulkner ve John Updike olmuştu.

Koronavirüs salgını yüzünden ertelenen Pulitzer Ödülleri bu yıl Pulitzer’in yöneticisi Dana Canedy’nin evinden açıklandı. Canedy açıklama sırasında Pulitzer Ödülleri’nin ilk kez 1917 yılında, yani İspanyol Gribi salgınından bir yıl önce verildiğini hatırlattı.

Colson Whitehead’in Pulitzer kazanan her iki romanının Türkçe çevirileri (“Yeraltı Demiryolu” ve “Nickel Çocukları”) Siren Yayınları tarafından okura sunuldu.

NTV’de yer alan habere göre, Michael R. Jackson’ın yönettiği “A Strange Loop” adlı tiyatro oyunu, W. Caleb McDaniel’in kaleme aldığı “Sweet Taste of Liberty: A True Story of Slavery and Restitution in America” adlı tarih kitabı, Benjamin Moser’in “Sontag: Her Life and Work” adlı biyografi kitabı ve Jericho Brown’un “The Tradition” adlı şiir kitabı ödül aldı.

Anne Boyer’in yazdığı “The Undying: Pain Vulnerability, Mortality, Medicine, Art, Time, Dreams, Data, Exhaustion, Cancer and Care” adlı sağlık kitabı ile Greg Grandin’in “The End of the Myth: From the Frontier to the Border Wall in the Mind of America” adlı kitabı, genel kurgu olmayan kitaplar kategorisinde Pulitzer’e değer görüldü.

Anthony Davis’in “The Central Park Five” operası da Pulitzer kazandı.

New York Times’a üç ödül

DW Türkçe’de yer alan habere göre, 2020 Pulitzer Ödülleri’nde en fazla ödülü New York Times gazetesi kazandı. New York Times; “araştırmacı gazetecilik”, “uluslararası habercilik” ve “yorum” kategorilerinden toplam üç ödüle değer görüldü.

Jüri, ulusal habercilik kategorisinde hem Seattle Times hem de ProPublica’dan gazetecileri ödüle layık görürken “açıklayıcı habercilik” dalında Washington Post ekibi ödüllendirildi.

“Son dakika haberi” kategorisinde ödülün sahibi Kentucky merkezli Courier-Journal gazetesinin ekibi olurken yerel habercilik dalında da Baltimore Sun ekibi ödüllendirildi.

Reuters fotomuhabirleri Hong Kong protestolarındaki performansından ötürü ödüllendirildi.

“Sıcak gelişme fotoğrafı” dalında Hong Kong protestolarındaki performansından ötürü Reuters fotomuhabirleri topluca ödüllendirildi. Associated Press de fotoğrafçılık kategorisinde ödül aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal