Yayınevi, Woody Allen’ın kitabını basmayacağını duyurdu

Yayınevi, Woody Allen’ın kitabını basmayacağını duyurdu

Yeni kitabı “Apropos of Nothing” ile okuyucularıyla buluşmaya hazırlanan Woody Allen’ın yayınevi, tacavüzle suçlanan Allen’ın kitabını basmayacağını açıkladı.

NTV‘de yer alan habere göre, Hachette Book Group, ABD’li ünlü oyuncu ve yönetmen Woody Allen’ın notlarından derlediği anı kitabını basmayacağını duyurdu.

Yayınevi, kitabın basılmasıyla ilgili anlaşma sağlanan telif haklarının yeniden Allen’a teslim edildiğini duyurdu.

Hachette tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kitabı yayınlamama kararı bizim için zor bir karardı. Yazarlarla ilişkimizi çok ciddiye alırız ve şu anada kadar çok tartışmalı kitap yayınladık ve yayınlayacağız. Yayınevi olarak, çalışmalarımızda farklı seslerin ve tartışmalı görüşlerin hepsinin duyulmasına emin olmak için gayret ederiz” denildi.

Evlatlık kızı Dylan Farrow’a çocuk yaşta tecavüz etmekle suçlanan ancak bu iddiaları reddeden Allen’ın kitabını basma hazırlığında olan yayınevi daha önce protesto edilmişti.

Suçlamalarla ilgili olarak 1990’lı yıllarda iki soruşturma geçiren ancak hakkında dava açılmayan Woody Allen, kendisine yönelik iddiaları reddetmişti. Bu iddialar, MeToo hareketinin son dönemdeki çalışmalarıyla yeniden gündeme gelmişti.

Öte yandan ünlü yazar Stephen King, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Hachette’in kitabı yayımlamama kararını eleştirdi.

Dylan Farrow, yayınevine teşekkür etti

Diken‘de yer alan habere göre, kitabın yayımlanacağının duyurulmasının ardından, Allen’ın istismar ettiği öne sürülen Dylan Farrow da yaşadıklarını sosyal medyadan hatırlatarak tepkisini dile getirdi. Farrow’un yazar olan erkek kardeşi Ronan Farrow ise kitap basılması durumunda yayıneviyle anlaşmasını sonlandıracağını açıkladı.

Hachette Book Group’a yönelik tepkiler bununla da sınırlı kalmadı. Şirketin New York kentindeki ofisinde yaklaşık 75 kişi kitabın yayımlanacak olmasını protesto etmek amacıyla iş bırakmıştı.

Kitabın yayımlanmayacağının açıklanmasının ardından, Dylan ve Ronan Farrow sosyal medya üzerinden şirkete ve iş bırakma eylemleriyle iptal kararını zorlayan çalışanlara teşekkür etti.

Kitabın yayın hakları Woody Allen’a geri verildi. Allen’ın profesyonel ve özel hayatını anlattığı kitabı başka bir yayın evine götürüp götürmeyeceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal