Yayıncılar ve çevirmenler de genel grevde

Yayıncılar ve çevirmenler de genel grevde

Çevirmenler Meslek Birliği (ÇEVBİR) ve Yayınevi Emekçileri Kolektifi (YEK), Ankara’da 10 Ekim sabahı “Barış, Emek ve Demokrasi” mitingine katılanlara yönelik düzenlenen vahşi saldırıya karşı, DİSK, KESK, TMMOB ve TBB öncülüğünde, 12-13 Ekim’de yapılacak genel greve katılacaklarını duyurdu. ÇEVBİR ve YEK ayrıca, yarın saat 11.30’da, Basın-İş ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’yla birlikte, İstanbul’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünde bir basın açıklaması yapacak. 

grev2Yüze yakın kişinin ölümü, yüzlerce kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırının ardından bu akşam yaptığı açıklamada ÇEVBİR, saldırıyı “siyasi bir katliam” olarak niteledi.

“Ya hep beraber, ya hiçbirimiz” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Türkiye bu siyasi saldırıları Abdi İpekçi’den Uğur Mumcu’lara Bedrettin Cömert’lerden Bahriye Üçok’lara kadar pek çok isme düzenlenen suikastlerden, 90’larda çoğu zaman gözaltına bile alınmadan “kaybedilen” insanlardan, yakın zamanda Suruç’tan, Diyarbakır’dan tanımaktadır. Failin nüfus cüzdanının belli olmaması kimliğinin bilinmediği anlamına gelmemektedir. İşçi sınıfı bu bombalı saldırıyı 1 Mayıs 1977’nin hemen arkasından başlayan emek düşmanı 35 yıllık süreçte falanca “center” inşaatından tutun da Soma’ya kadar yüzlercesini, binlercesini sayabileceğimiz iş cinayetlerinden tanımaktadır.”

YEK’in bu akşamki açıklamasında ise, yaşananların öfke uyandırdığı belirtilerek “Belli ki birileri artık umudunu bu vahşete ve baskıya bağlamış. Belli ki birileri artık umudunu mücadele edenleri yıldırmaya, sokağa çıkanları korkutmaya bağlamış. Belli ki artık birileri umudunu gayrimeşru savaşına karşı çıkan sesleri bombalarla boğmaya bağlamış” denildi.

Kanlı saldırılardan medet umanların umutlarının boşa çıkacağını ifade eden YEK, “Kardeşlik sloganlarımız silahlarınızın ve bombalarınızın sesini boğacaktır” diyerek tüm yayınevi çalışanlarını greve katılmaya çağırdı.

Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) Türkiye Merkezi de bir mesaj yayımlayarak saldırıyı kınadı, sorumluların bulunmasını ve yargılanmasını istedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal