Yayıncılar Kooperatifi kuruldu: ‘Zorlukları aşmanın çaresi dayanışma ve paylaşma’

Yayıncılar Kooperatifi kuruldu: ‘Zorlukları aşmanın çaresi dayanışma ve paylaşma’

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden yayıncıların bir araya gelmesiyle kurulan Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) çalışmalarına başladı. 

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’dan on dört yayınevinin kurucu ortağı olduğu Yayıncılar Kooperatifi’nin internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında, neden kooperatif modelinin seçildiği ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Merak edilen sorulara YAYKOOP tarafından verilen cevaplar şöyle:

YAYKOOP kimdir?

Kurucu yayınevleri: Ayrıntı Yayınları, Bulut Yayınları, Doğu Yayınları, Erol Mut, Kalkedon Yayınevi, Lîs Yayınevi, Notabene Yayınları, Ozan Yayıncılık, Pan Yayınevi, Sinan Çam, Su Yayınevi, Tekin Yayınevi, Telgrafhabe Yayınları, Varlık Yayınları, Yar Yayınları, Yordam Yayınları. 

İçinde bulunduğumuz sektörün hem ekonomik hem de yayıncı olmaktan kaynaklı zorluklarını aşmanın çaresini dayanışma ve paylaşmakta gören biz yayıncılar; yazar, çevirmen, yayınevi, dağıtımcı, kitapçı ve okura uzanan, üretimden dağıtıma, teşhirden satışa dek yaşanan tüm sorunların iyileştirilmesi ve mesleki problemlerimizi çözmek üzere yola çıktık.

Neden bir araya geldiler?

Uzun yıllardır yayıncılık sektöründe yaşanan ekonomik ve politik sorunlar artarak devam ederken, sansür gibi keyfi uygulamalar da buna eşlik etmiştir. Bir yandan ülkenin içinde olduğu ekonomik kriz diğer yandan sektörün acımasız rekabet koşulları, temel uğraş alanı kitap üretimi olan yayıncıların görev ve sorumluluklarını yerine getirmesini zorlaştırmıştır.

Neden kooperatif modelini seçtiler?

Kooperatif, yayıncılık dünyasının onlarca yıllık özlemi olmasına rağmen May Yayınları sahibi Mehmet Ali Yalçın öncülüğünde kurulan YAYKO deneyiminden bugüne, somut bir sonuç alınamamıştır. Kooperatif çatısı altında sorunlara çözüm aramak sık sık gündeme gelmiş, “olsa ne iyi olur” denmiş, zaman zaman kurulması yönünde çalışmalar yapılmış ama maalesef bu girişimler sonuçsuz kalmıştır.

YAYKOOP, bu özlemlerin karşılığı, önceki çabaların devamı ve sonucudur.

Yayıncılık, toplumun eğitim ve kültür hayatında önemli yeri olan, buna karşılık büyük çaba ve özveri gerektiren emek yoğun bir faaliyet alanıdır. Parçası olmaktan onur duyduğumuz yayıncılık mesleğini yürütmek, hiçbir dönemde kolay olmadı. Ancak içinden geçtiğimiz süreçte özellikle küçük ve orta ölçekli yayınevleri için ayakta kalabilmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Kooperatif, bu zorlukları ortak çabayla, dayanışmayla, imece ile aşmak için oluşturulmuş güçlü bir ortaklıktır. Bir arada olmanın sağladığı geniş olanaklarla, üretim, dağıtım, tanıtım, satış ve sergileme alanlarındaki sorunları aşmanın en iyi aracıdır.

YAYKOOP neler yapacak?

Kooperatif, etkinlik alanını ise şöyle açıkladı:

Üretim ve dağıtım zincirinde yer alan diğer aktörlerle ilkeli, hakkaniyetli, eşit bir ilişkiyi esas alacaktır.

Asıl amacı, iyi kitap üretmek, bu kitapların en etkin şekilde tanıtımını ve dağıtımını sağlamak, olabilecek en uygun bedellerle okurlara ulaştırmaktır. Bunu yaparken yazarın, çevirmenin, yayıncının, dağıtımcının ve kitapçının içinde yer aldığı bu zincirin işlevli ve vazgeçilmez halkaları olduğunun bilinciyle davranacaktır.

YAYKOOP, yazarın ve çevirmenin olduğu kadar okurun da güvencesidir. Okurun nitelikli düşünce, kültür ve sanat ürünlerine rahatça ve en uygun bedeller erişimi için koşulları yaratmakla yükümlendirmiştir kendisini. Yazar ile okur arasında köprüdür.

YAYKOOP, “çok satar”ın yanında “az satar”ın, büyük yayınevinin yanında küçük yayınevini de gözetecek, çok sesli, renkli bir yayın yelpazesinin güvencesi olacaktır.

Yayıncılar Kooperatifi ayrıca tüm yayınevlerine bir araya gelme çağrısı yaptı.

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal