Yayıncılar Birliği: ‘Yayınevleri üç ay dayanabilir’

Yayıncılar Birliği: ‘Yayınevleri üç ay dayanabilir’

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin yaptığı ankete göre, yayınevlerinin satışı yüzde 63 geriledi ve böyle sürerse yayınevleri faaliyetlerini ortalama üç ay daha sürdürebilecek.

Türkiye Yayıncılar Birliği, koronavirüs salgınının yayıncılık sektörü ve paydaşların nasıl etkilendiğini tespit etmek amacıyla “Koronavirüs’ün Yayıncılık Sektörüne Etkisi” başlıklı bir anket düzenledi.

76 yayınevinin katıldığı ankette yayınevlerinin satışlarının, adet bazında ortalama yüzde 63 düştüğü görülürken, mevcut personel pozisyonunda değişiklik yapmadan yayınevlerinin faaliyetlerini yürütmeye dayanma süresinin ortalama üç ay olduğu belirlendi.

Bu süreçte sektörün kendi içinde dayanışma çağrısını yineleyen Türkiye Yayıncılar Birliği, #evdeyimokuyorum kampanyasıyla herkesi, evde geçirilen vakti okuyarak değerlendirmeye ve kitapları, tedarik zincirinde zor günler yaşayan kitabevlerinden tedarik etmeye davet etti.

Türkiye Yayıncılar Birliği, taleplerini ise şöyle sıraladı:

-“Kısa dönem çalışma ödeneğinden öncelikli ve ivedilikle yararlandırılması,

-“Açıklanan KGF ve benzeri banka kredilerinden yararlandırılmasına öncelik verilmesi,

-“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı kitap alım bütçesi sırasında ve bankalardaki kredilendirme sırasında, çok zor durumda olan sektörün vergi borcu sorgulamasından muaf tutularak hareket edilmesi.”

Detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal