Yayıncılar Birliği: Devlet kitapçıları, gazetecileri korumalı

Yayıncılar Birliği: Devlet kitapçıları, gazetecileri korumalı

Türkiye Yayıncılar Birliği, kitabevlerine ve gazete binalarına son günlerde yapılan saldırılarla ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, “saldırıların kutuplaşmanın ve gerilimin kültür hayatımıza ve bilgi edinme hakkımıza ağır bir faturası olacağı” belirtiliyor.

yayincilar2Yayıncılar Birliği, açıklamada, Kırşehir’deki Gül Kitabevi’nin bir grup tarafından tekbir sesleriyle ateşe verilmesine ve  Hürriyet gazetesinin yönetim binasına yapılan saldırılara, devlet ve hükümet yetkililerince kınama açıklaması yapılmamasını endişeyle izlediklerini ifade ediyor.

“Bu olaylar ülkemizde artırılan kutuplaşma ve gerilimin kültür hayatımıza ne kadar ağır bir faturası olacağının açık işaretleridir” denilen açıklama metni şöyle devam ediyor:

“Kırşehir’deki kitapçının, Hürriyet Gazetesi ve çalışanlarının can ve mal güvenliklerini korumanın yanı sıra onların Anayasal hakları olan yayınlama özgürlüklerini de korumak bu devletin ve hükümetin görevidir. Tüm ilgilileri göreve çağırıyor, saldırılarda yaralananlara, zarara uğrayanlara geçmiş olsun diyoruz”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal