Yayıncılar barış talebine katıldı: ‘Biz de bu suça ortak olmayacağız’

Yayıncılar barış talebine katıldı: ‘Biz de bu suça ortak olmayacağız’

Barış İçin Akademisyenler inisiyatifinin öncülüğünde bir araya gelen bini aşkın akademisyenin karşı karşıya kaldığı tehdit, baskı ve gözaltılar sonrasında yayınevleri de bir bildiri yayımlayarak barıştan yana tavır aldı ve akademisyenlere desteklerini bildirdi. Öncesinde edebiyatçılar, tiyatrocular, sinemacılar ve gazeteciler de ayrı ayrı bildirilerle desteğini açıklamıştı.

“Düşünce, ifade ve yayınlama özgürlüğünü baltalayan baskı ortamının sona ermesini” talep eden ve bu akşam (15 Ocak) saat 21.00’de #BarışİçinYayıncılar etiketiyle bir sosyal medya kampanyası yürütecek yayıncıların bildirisini ve ilk imzacılarını aktarıyoruz:

BİZ DE BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ!

Mesleğimizi ancak düşünce ve ifade özgürlüğünün bulunduğu bir ortamda sürdürebilecek olan biz yayıncılar, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne yönelen saldırıları kınıyoruz. Yaşam hakkını, eşitlik ve barışı savunabilmek için özgür düşüncenin şart olduğunu vurguluyoruz. Barıştan yana tavır alan akademisyenlerin, yazarların yayıncısı olmaktan gurur duyduğumuzu, asla boyun eğmeyeceğimizi beyan ediyoruz. 

Biz de bu suça ortak olmayacağız!

Barış İçin Yayıncılar Girişimine imza ile destek vermek isteyen yayınevleri barisicinyayincilar@gmail.com adresine mail atabilir.

İmza ile destek veren yayınevleri:

Agora, Alef, Aram, Aras, Avesta, Ayizi, Aykırı, Ayrıntı, Barış İlhan, Belge,  bgst, Bulut, Can, Cem, Ceylan, Dedalus, Dipnot, Encore, Epos, Epsilon, Evrensel Basım Yayın, Güldünya, Habitus, Herdem, Hit, Islık, İletişim, İthaki, Kalkedon, Kıbrıs Khora, Kolektif, Kök, Literatür, Metis, Morışık, Norgunk, NotaBene, Notos, Omega, Otonom, Paloma, Pan, Pencere, Sanatatak, Say, Sel, Siren, Sorun, Varlık, Verita, Versus, Yordam

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal