‘Yayın sektörü e-yayın zamlarını kaldıramaz’

‘Yayın sektörü e-yayın zamlarını kaldıramaz’

Elektronik kitap, dergi ve gazetede KDV yüzde 18’e yükseltilmişti. Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) zamma tepki göstererek Hazine ve Maliye Bakanlığı’na çağrıda bulunurken, CHP de konuyu Meclis’e taşıdı.

TYB, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yaptığı çağrıda “Yayın sektörü e-yayın zamlarını kaldıramaz” diye vurguladı. KDV zammını eleştiren açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye Yayıncılar Birliği, basılı yayınların üretim aşamasında yüzde 18’lerde seyreden KDV oranının yüzde 1’lere çekilmesi, telif ödemelerindeki yüzde 17’lik stopajın ve telif ödemelerindeki yüzde 18’lik KDV’nin kaldırılması yönünde mücadele veriyor. Ancak tam da bugünlerde e-kitap KDV’sindeki beklenmeyen bu artış yayıncılık sektöründe büyük yara açmıştır.”

Bakanlığın kültür ve yayıncılık sektörüne destek vermesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, yayıncıların yapılan zamlar doğrultusunda çaresiz kaldığı belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“E-kitap, elektronik veritabanları ve uzaktan eğitim portalları; ülkemizde çok geniş bir kitlenin çok geniş kitap çeşidine uygun fiyatla, istediği zamanda ve ülkenin herhangi bir noktasından ulaşabilmesi için çok kıymetli bir fırsattır. Arttırılan vergiler ise yeni filizlenen ve yayıncılığın teknolojik olarak gelişmesine destek olan bu alanı büyük ölçüde tırpanlamış olacaktır. Vergi yüklerinin kaldırılması, yayıncılık sektörünün ve kültür endüstrisinin gelişmesi adına yeni eserlerin kültür dünyamıza girişinin önünü açacaktır. Bu konuda mevzuat ve uygulamada gerekli adımların atılabilmesi ve sonuç alınabilmesi için, Hazineden ve Maliye Bakanlığından kültür endüstrisine ve yayıncılık sektörüne destekçi bir tavır almasını bekliyoruz.”

E-kitap ve benzeri yayın uygulamalarındaki KDV’nin yüzde 8’den yüzde 18’e yükseltilmesi, CHP tarafından da Meclis’e taşındı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplamasını talep ettiği bir soru önergesi hazırladı. Önergede, dünya genelinde kitap okuma oranlarına göre Türkiye’nin seksen altıncı sırada, yoksul Afrika ülkeleriyle aynı düzeyde olduğunu belirten Antmen, şu soruyu sordu:

“Pırlantadan, lüks tekne mazotundan vergi almayan, yandaş iş adamlarının milyonlarca vergi borcunu sıfırlayan iktidarınız; kitap, e-kitap ve sesli kitap başta olmak üzere; bilimsel ve kültürel dergi, basılan makale ve sanat yapıtları okurlarından da vergi almamayı düşünmekte midir?”

Antmen, Türkiye’nin ihtiyaç listesinde kitap alımının 235. sırada olduğunu açıkladı. Türkiye’de kitap için kişi başına harcanan paranın çeyrek dolar olduğun söyleyen milletvekili, bunun dünyada 1,3 dolar olduğunu belirtti.

Ayrıca, Avrupa’da alım gücünün yüksek olmasına karşın kitapta uygulanan vergi oranlarının çok düşük olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

“İngiltere ve İrlanda’da kitaptan vergi alınmamaktadır. Gelişmiş ülkeler sosyal devlet anlayışı çerçevesinde topluma kitap okumayı teşvik etmektedir. Bu çerçeveden bakıldığında, bir ülkede kitap okuma oranının yükseltilmesi ve teşvik edilmesi için öncelikle kitap fiyatlarının makul hale getirilmesi gerekir. Kitaptan verginin kaldırılması Anayasamızın sosyal devlet ilkesi gereği de bir mecburiyettir.” 

Antmen’in soru önergesinde şu sorular yer alıyor:

– Pırlantadan, lüks tekne mazotundan vergi almayan, yandaş iş adamlarının milyonlarca vergi borcunu sıfırlayan iktidarınız; kitap, e-kitap ve sesli kitap başta olmak üzere; bilimsel ve kültürel dergi, basılan makale ve sanat yapıtları okurlarından da vergi almamayı düşünmekte midir?

– Kitap, e-kitap, sesli kitapların basımında, dağıtımında ve alımında KDV oranının düşürülmesi adına yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

– 2002 ila 2018 yılları arasında kitap, e-kitap, sesli kitap, bilimsel ve kültürel yayınlar, dergiler ve sanat yapılarından toplamda alınan vergi tutarı ne kadardır?

– Okuyucuları, yayınevleri, yazarları, akademisyenleri ve sanatçıları desteklemek; onların eserlerini ve çalışmalarını daha uygun koşullarda hazırlamalarını sağlamak ve ekonomik olarak destek sağlamak adına bir çalışma yapmayı düşünmekte misiniz?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal