Yavuz Ekinci, Avrupa Yazarlar Konferansı’na davetli

Yavuz Ekinci, Avrupa Yazarlar Konferansı’na davetli

30 ülkeden 30 yazarım katılımıyla 9-10 Mayıs’ta Berlin’de yapılacak Avrupa Yazarlar Konferansı’na Türkiye’den Yavuz Ekinci davet edildi. Konferansın teması “Sınırlar Ötesi Yazmak”.

Yavuz Ekinci hakkında:

Yavuz Ekinci, 1979’da Batman’da doğdu. Dicle Üniversitesi Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türk Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimine devam ediyor.

Üç öykü kitabı (“Meyaser’in Uçuşu” 2004; “Sırtımdaki Ölüler” 2007; “Bana İsmail Deyin” 2008) ve iki romanı (“Tene Yazılan Ayetler” 2010; “Cennetin Kayıp Toprakları” 2012) yayımlanan Yavuz Ekinci, Yaşar Nabi Nayır Dikkate Değer Öykü Ödülü, İnsan Hakları Derneği Öykü Ödülü, Haldun Taner Öykü Ödülü ve Yunus Nadi Öykü Ödülü gibi önemli ödüller kazandı. Yazarın “İncir” adlı öyküsü Tayfur Aydın tarafından “İz/Rêç” adıyla sinemaya uyarlandı (2011). 

Son romanı “Rüyası Bölünenler” hakkında:

“Yavuz Ekinci’nin yeni romanı ‘Rüyası Bölünenler’deki kahraman, dağa çıkan kardeşi Yusuf’u aramak için memleketine döner. Babasına söz verir; kardeşinin dirisini olmasa bile ölüsünü getirecektir. Öyle ya da böyle kardeşinin izlerini bulmaktır niyeti. Bu iz, sadece bir gömlek bile olsa Almanya’dan Batman’a, oradan Kandil Dağı’na uzanan yolculuk, ağabeyin kendi kişisel tarihiyle ve kökleriyle de hesaplaşması olacaktır.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal