Woody Allen’ın yeni kitabının yayımcısı olan Hachette Book Group’un çalışanları iş bırakma eyleminde

Woody Allen’ın yeni kitabının yayımcısı olan Hachette Book Group’un çalışanları iş bırakma eyleminde

Woody Allen’ın 7 Nisan’da yayımlanacak yeni anı kitabı “Apropos of Nothing”in yayımcısı olan Hachette Book Group’un çalışanları, kitabın satışa sunulmasını engellemek için iş bırakma eylemi yapıyor.

FilmLoverss‘ın IndieWire‘dan aktardığı habere göre, 2017’nin son aylarında yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayan ve Hollywood’u sarsan cinsel taciz skandalları, ister istemez eski meseleleri de yeniden gündeme taşıdı. Bu meselelerden biri de usta yönetmen Woody Allen‘ın, 1992’de üvey kızı olan Dylan Farrow‘u henüz 7 yaşında iken istismar ettiği yönündeki iddialardı. Bu iddiaların yeniden gündeme gelmesinin ardından kendisini #MeToo ve #TimesUp hareketlerinin hedefinde bulan Allen, son filmi “A Rainy Day in New York”a Amerika’da dağıtımcı bulamaz hâle geldi. Hollywood’daki saygınlığını yitiren Allen, Avrupa’da yeni filmlere imza atmaya devam ediyor olsa da, bu projeler tepkileri de beraberinde getiriyor.

Allen’ın yeni bir anı kitabı yazdığı ve “Apropos of Nothing” adını taşıyan bu kitabın 7 Nisan’da yayımlanacağı geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Yönetmenin hem özel hem de profesyonel hayatını detaylı bir şekilde anlattığı “Apropos of Nothing”in yayımlanacağının duyurulması tepkileri ve protestoları de beraberinde getirdi.

75 çalışan, kitabın çıkışını durdurmak için iş bırakma eyleminde

“Apropos of Nothing”in satışa sunacak yayınevi olan Grand Central Publishing‘i bünyesinde barındıran Hachette Book Group‘un çalışanları, kitabının çıkışını durdurmak için iş bırakma eylemi başlattı. Bu eylemlerini sosyal medya üzerinden duyuran Hachette Book Group çalışanları, şirketin New York ofisinde şu ana kadar 75 kişinin bu eyleme katıldığını belirtti. Eyleme katılan bir çalışan ise Twitter’da yaptığı paylaşımda, bu taktiğin 2018 yılında Simon & Schuster çalışanları tarafından da uygulandığını ve bu eylemler sonucunda yayınevinin siyaset dünyasında tartışmalı bir figür olan Milo Yiannopoulos’un “Dangerous” adlı kitabını basmaktan vazgeçtiğini belirtti.

Hachette’in “Apropos of Nothing”in yayımlayacak olmasına tepki gösteren isimler arasında yönetmenin üvey kızı Dylan Farrow ve oğlu Ronan Farrow da yer alıyor. Henüz 7 yaşındayken Allen’ın istismarına maruz kaldığını açıklayan Dylan Farrow, kitapta anlatılanları doğrulaması için kendisiyle iletişime geçilmemesine ve bu kitabın Hachette gibi #MeToo hareketi üzerinden para kazanan bir şirket tarafından basılacak olmasına tepki gösterdi.

Hachette, Ronan Farrow‘un başta Harvey Weinstein olmak üzere birçok taciz skandalını gündeme taşıyan “Catch and Kill” adlı kitabının da yayımcısı olduğu için Dylan Farrow’un #MeToo hareketi üzerinden para kazanma iddialarının asılsız olmadığını söyleyebiliriz. Zira 2017 yılında yayımlanan “Catch and Kill”, #MeToo ve #TimesUp hareketlerinde bugüne kadar en etkili olan kitaplar arasında yer alıyor. Woody Allen’ın kitabını yayımlayacağını açıklamasının ardından, Ronan Farrow’un Hachette’ten ayrılacağını açıklaması, protestoların çalışanlarla sınırlı kalmayacağını ve yazarlara da yansıyacağını gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal