Woody Allen, Amazon’a tazminat davası açtı

Woody Allen, Amazon’a tazminat davası açtı

ABD’li yönetmen senarist ve oyuncu Woody Allen, hakkında 25 yıl önce yapılmış suçlamaları bahane ederek kendisiyle yapılan anlaşmayı feshettiği gerekçesiyle e-ticaret firması Amazon’a 68 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Dava dosyasına göre Amazon, Allen ile ilk kez 2016 yılında, Allen’a ait filmlerin dağıtımını üstleneceğini öngören bir anlaşma imzaladı. Ancak şirket Haziran 2018’de, Allen’ın bu yıl gösterime girecek olan “A Rainy Day in New York” (New York’ta Yağmurlu Bir Gün) adlı filmini dağıtmayacağını belirterek anlaşmayı feshetti.

Anlaşmanın feshedilme nedenini öğrenme yönünde baskı yapan Allen’a, evlatlık kızı Dylan Farrow’un kendisine yönelttiği taciz suçlamalarını hatırlatan Amazon, “Allen’e karşı yinelenen suçlamalar, tartışmalı açıklamaları ve büyük yeteneklerin artık kendisiyle çalışmak ya da bağlantılı olmak istememesi” nedeniyle anlaşmayı feshettiğini açıkladı.

Allen’ın avukatları, Amazon tarafından gerekçe gösterilen 25 yıl öncesine ait suçlamanın anlaşmalar imzalanmadan önce de şirket tarafından bilindiğini belirttikleri dava dosyasında şu ifadelere yer verdi:

“Amazon, anlaşmayı feshetmesine gerekçe olarak Allen’e yönelik 25 yıllık, mesnetsiz bir suçlamayı bahane göstermeye çalıştı ancak Amazon, Allen ile 4 ayrı anlaşma imzalamadan önce bu suçlamayı çok iyi biliyordu. Her hâlükârda bu, Amazon’un anlaşmayı feshetmesi için bir temel oluşturmuyor. Amazon’un sözünden dönmesi için meşru bir temel yok.”

Woody Allen hakkındaki cinsel taciz suçlamaları

Allen’ın üvey kızı Dylan Farrow, 1992 yılında Connecticut’taki evlerinde Allen tarafından cinsel saldırıya uğradığını ileri sürmüştü. Allen’ın başka taciz girişimlerinde de bulunduğunu belirten Farrow, kendisini “sıkça hoşlanmadığı şeyleri yapmaya zorladığını” iddia etmişti.

Farrow, 2014 yılında New York Times’a gönderdiği açık mektupta şu ifadeleri kullanmıştı:

“Woody Allen’ın 7 yaşındaki kızınızı tavan arasına götürmesini hayal edin. Her adı anıldığında kızınızın tüm hayatı boyunca hissedeceği mide bulantısını hayal edin. İşkencecisinin göklere çıkarıldığı bir dünya hayal edin.”

Woody Allen ise kendisine yöneltilen taciz suçlamalarını reddetmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal