Woodstock Festivali’ni anlatan belgeselden fragman

Woodstock Festivali’ni anlatan belgeselden fragman

Woodstock Festivali’nin ortaya çıkış sürecine ve sonrasında yaşananlara ışık tutan  “Woodstock: Three Days That Defined a Generation” adlı belgeselden fragman yayımlandı.

“Scottsboro: An American Tragedy” adlı belgeseliyle Oscar’a aday gösterilen Barak Goodman’in yönetmenliğini üstlendiği belgeselin senaryosunu Goodman ile Don Kleszy kaleme aldı.

Belgeselde daha önce gün yüzüne çıkmamış arşiv görüntülerinin yanı sıra o dönem festivale katılan insanlarla yapılan röportajlar ve festivalin düzenlendiği mandıranın sahibi olan Max Yasgur ile yapılan görüşme de yer alıyor.

Belgeselin ilkgösterimi, 24 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 2019 Tribeca Film Festivali’nde yapılacak.

60’lı yılların sonlarında Vietnam Savaşı’nın hezeyanları toplumda büyük yaralar açmıştı. Bir kaos ortamında yaşayan halk, savaşa karşı protestolar düzenlemeye başlamıştı. Bu dönemde insanlara umut aşılamak, barış ve huzur ortamı yaratmak niyetiyle Woodstock Festivali’nin düzenlenmesine karar verildi.

Michael Lang’ın öncülüğündeki festival, 15 – 18 Ağustos 1969 tarihleri arasında New York yakınlarındaki Bethel’de bir mandıra alanında gerçekleşti. 3 günlük festivale Amerika’nın dört bir yanından katılım gösterildi.

“Barış ve müzik” sloganıyla yola çıkan festivalde Jimi Hendrix, Janis Joplin, The Who, Jefferson Airplane, Joan Baez, Nash & Young, Crosby, Stills, Richie Havens başta olmak üzere birçok sanatçı yer aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal