Weinstein, cinsel saldırıda bulunduğu kadınlara tazminat ödeyecek

Weinstein, cinsel saldırıda bulunduğu kadınlara tazminat ödeyecek

“Basit cinsel saldırı ve tecavüz” ile “ağır taciz” suçlarından 23 yıl hapse çarptırılan ABD’li film yapımcısı Harvey Weinstein, cinsel saldırıda bulunduğu 50’den fazla kadına tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Cinsel saldırı ve taciz suçundan 23 yıl hapis cezasına çarptırılan Oscar ödüllü film yapımcısı Harvey Weinstein’ın saldırıda bulunduğu 50’den fazla kadına tazminat ödemesine karar verildi.

Delaware Mahkemesi yargıcı Mary Walrath, Weinstein’ın kadınlara 17.1 milyon dolar ödemesini öngören tasfiye planını onayladı.

Sigorta şirketlerinin plan kapsamında 35 milyon dolar katkıda bulunduğu belirtildi.

Kadınlara 500 bin dolardan fazla ödeme yapılacağı belirtilirken, eğer kadınlar suçlamalarını sürdürmek isterse bu tazminattan vazgeçecek.

Ne olmuştu?

“Ucuz Roman” (Pulp Fiction), “Umut Işığım” (Silver Linings Playbook) ve “Yüzüklerin Efendisi” (Lord of the Rings) gibi filmlerin yapımcılığını üstlenen Oscar ödüllü Harvey Weinstein’a son 30 yıl içerisinde aralarında oyuncuların da bulunduğu çok sayıda kadın tarafından cinsel taciz ve tecavüz suçlamaları yöneltilmişti.

70’den fazla kadının Weinstein’a yönelik suçlamalarının ardından Hollywood’da “MeToo” (Ben de) hareketi başlatılmıştı.

67 yaşındaki yapımcı gözaltına alınmış ancak kefaletle serbest bırakılmıştı.

“Basit cinsel saldırı ve tecavüz” ile “ağır taciz”den suçlu bulunan Weinstein, daha ağır ceza gerektiren “nitelikli cinsel saldırı ve tecavüz”den ise beraat etmişti.

67 yaşındaki Weinstein’in yargılandığı davanın karar duruşmasında, “basit cinsel saldırı ve tecavüz” suçundan 23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Kaynak: Gazete Karınca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

1 Yorum

  • Wm May
    28 Ocak 2021, 01:45

    Well done – argumentative, informative, acute. I’ll probably add this website to my list of trustworthy websites with compacom.com on top. It’s always good to have a chance to compare some sources of information to get a complete analysis.

    CEVAPLA