Watch Docs Direktörü Tatsiana Hatsura-Yavorskaya organizatörü olduğu sergi nedeniyle tutuklandı

Watch Docs Direktörü Tatsiana Hatsura-Yavorskaya organizatörü olduğu sergi nedeniyle tutuklandı

İnsan haklarının filmlerdeki temsiliyeti üzerine bir festival olan Watch Docs’un direktörü Tatsiana Hatsura-Yavorskaya, organizatörlüğünü üstlendiği “Machine Is Breathing, and I Am Not” adlı serginin polis kuvvetlerine karşı bir protesto olarak kabul edilmesi sebebiyle tutuklandı. Tutuklama kararını protesto etmek amacıyla sosyal medya üzerinden sanat ve kültür dünyasına bir çağrı yapıldı.

İnsan haklarının belgesel filmlerdeki temsiliyeti üzerine Minsk’te düzenlenen bir festival olan Watch Docs Uluslararası Film Festivali’nin direktörü ve aynı zamanda bir eylemci olan Tatsiana Hatsura-Yavorskaya, geçtiğimiz günlerde Belarus’ta tutuklandı.

FilmLoverss‘ın Guardian‘dan aktardığı habere göre, 5 Nisan tarihinde Tatsiana Hatsura-Yavorskaya’nın evi güvenlik kuvvetleri tarafından arandı, telefonlarına ve bilgisayarlarına el konuldu ve Yavorskaya ise tutuklandı. Bu uygulamanın sebebi olarak Natalia Trenina ve Yulya Semenchenko ile birlikte düzenledikleri “Machine Is Breathing, and I Am Not” adlı sergi gösterildi. Covid-19 salgını esnasında Belarus’ta yaşayan sağlık çalışanlarını konu alan serginin polis kuvvetlerine karşı bir protesto olduğu iddia edildi.

Gerçekleşen tutuklamaların ardından çevrimiçi sergi kapatıldı. 8 Nisan tarihinde mahkeme Hatsura-Yavorskaya’ya polis kuvvetlerini protesto etme suçu işlediği sebebiyle 700 Belarus rublesi tutarında bir ceza verdi. Tatsiana Hatsura-Yavorskaya’nın aynı zamanda protestolar için para toplamak suçuyla yargılanması için de hazırlıklar yapılıyor.

Yaşanan olayların üzerine Belfast Film Festivali ve Docs Ireland Uluslararası Belgesel Film Festivali gibi festivaller ve sinema dünyasından isimler, sosyal medya hesapları üzerinden Tatsiana Hatsura-Yavorskaya hakkında çıkan tutuklanma kararına tepki göstermek için sanat ve kültür dünyasına çağrıda bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal