Vincent Van Gogh benzerleri aranıyor

Vincent Van Gogh benzerleri aranıyor

Ciddi ve azimli bir yüzünüz, kızıl saç ve sakalınız mı var? İnsanlar Vincent van Gogh’a benzediğinizi mi söylüyor? Şayet öyleyse, yazar ve sanatçı Douglas Coupland’in genetik ve küreselleşmeyi işlediği yeni işine yardımcı olabilirsiniz?

1991 tarihli romanı “X Kuşağı” ile tanınan Coupland, dünyanın Van Gogh’a en çok benzeyen kişisini aradığını ve yardımı karşılığında 5000 avro (yaklaşık 16 bin lira) teklif ettiğini açıkladı. Projesi için Van Gogh’a benzeyen kişiyi model olarak kullanıp, devasa büyüklükte bir Van Gogh büstü yapmayı planlıyor.

Coupland, “Herkesin hayatında Vincent van Gogh’a benzeyen birisinin olduğunu öğrendim,” dedi. “Yan komşunuz olabilir. İşteki biri olabilir. Siz olabilirsiniz.”

Kanadalı sanatçı, iamvincent.com sitesini kurdu ve kullanıcılardan hem resimlerini yüklemelerini, hem de diğer resimlere oy vermelerini istedi. Coupland aynı zamanda, bunun ciddi bir amaç için gerçekleşen eğlenceli bir proje olduğunu söyledi. “Bilim, sanat ve küreselleşme arasındaki ilişkiye yönelik bir tartışmayı tetiklemek istiyorum.”

Coupland’in söylediğine göre kızıl saçlılık “başarılı olan son insan mutasyonu”, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 1-2’si kızıl saçlı ve bu oran Kuzey Avrupa’da yüzde altıya yükseliyor. Kızıl saçlılık, saç ve ten pigmentasyonunu sağlayan gende belli bir değişikliğin iki kere olduğu insanlarda görülüyor.

“Bu proje, bir genin ne zaman değişeceğini ya da ne tür özellik getireceğini söyleyemeyeceğimizi karışık bir yolla anlatıyor. Bu genetik büyü, dünya üzerindeki tüm yaşamın zamanla değiştiğinin bir mikrokozmos’u.”

Coupland, van Gogh’a en çok benzeyen kişiye para ödülüyle birlikte Kanada’ya gelip üç boyutlu tarama yapılması için kazanan kişiye ve bir arkadaşına uçak bileti verecek. Heykelin üç metre uzunluğunda olması planlanıyor.

Bu iş, Coupland’in ilk devasa büst çalışması değil. Coupland 2014 yılında, insanların sakızlarını yapıştırmaları amacıyla “Gumhead” (Sakızkafa) isimli oto-portresini yapmıştı. Proje kısa bir süre içerisinde epey iğrenç ve yapışkan bir dönüşmüştü.

Van Gogh benzerlerinin resimlerini siteye yüklemeleri için 20 Ağustos’a kadar vakitleri var.

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal