Victor Jara’nın katillerine 15 yıl hapis cezası

Victor Jara’nın katillerine 15 yıl hapis cezası

Victor Jara’nın katillerinin cezalandırılmasına devam ediliyor.  Şili’de devrimci müzisyen Victor Jara’nın askeri darbe sonrası işkenceyle katledilmesine dair Şili’deki davada eski askerlere 15 yıl hapis cezası verildi. 2016 yılında da ABD’de görülen davada Şili ordusu görevlisi Pedro Pablo Barrientos Nuñe suçlu bulunmuş ve Jara’nın ailesine 28 milyon dolar tazminat ödemesine karar verilmişti.

11 Eylül 1973’te Latin Amerika ülkesi Şili’de Sosyalist Salvador Allende hükümetini devirmek için General Augusto Pinochet liderliğinde askeri darbe düzenlendi. Darbenin hemen ardından ilk gözaltına alınanlar arasında devrimci müzisyen Victor Jara da vardı. Jara, binlerce Şilili ile birlikte başkent Santiago’daki stadyuma götürülmüş ve burada işkence edilerek 16 Eylül’de katledilmişti. Aynı zamanda tiyatro yönetmeni ve üniversitede profesör olan Victor Jara öldürüldüğünde 40 yaşındaydı. Jara’yla birlikte öğrencileri, meslektaşı olan akademisyenler de gözaltına alınmıştı.

Cinayetten 45 yıl sonra gelen ceza

Evrensel’in Guardian’dan aktardığı haberine göre Şilili hâkim Miguel Vázquez, uzun süren soruşturma ve dava sürecinin ardından kararı açıklayarak 8 emekli askeri 15 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Jara’nın öldürüldüğü stadyumdan sağ kurtulanlar askerlerin Jara’nın ellerini parçaladıklarını  ve kötü şekilde dövüldüğünü söylemişti. Jara’nın günler sonra bir mezarlıkta bulunan bedeninde ise 44 kurşun yarası olduğu tespit edilmişti.

Eşi Joan Jara ve kızı Amanda Jara uzun yıllardır gerçek adaletin sağlanması için mücadele ediyor ve kampanya yürütüyorlardı. Jara’nın cenazesi, 2009 yılında yeniden otopbi yapılmak üzere mezarından çıkarılmıştı.

Pinochet’in 1990 yılına kadar süren askeri diktatörlüğü döneminde Şili’de en az 3 bin 300 kişi öldürüldü ve 28 bin kişiye işkence yapıldı.

Askerlerin isimleri

15 yıl ceza alan 8 askerin isimleri şöyle: Hugo Hernán Sánchez Marmonti, Raúl Aníbal Jofré González, Edwin Armando Roger Dimter Bianchi, Nelson Edgardo Haase Mazzei, Ernesto Luis Bethke Wulf, Juan Renán Jara Quintana, Hernán Carlos Chacón Soto ve Patricio Manuel Vásquez Donoso.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal