Victor Jara cinayetiyle ilgili ilk kez bir sanık hâkim karşısına çıktı

Victor Jara cinayetiyle ilgili ilk kez bir sanık hâkim karşısına çıktı

Folk müzisyeni ve politik eylemci Victor Jara’nın cinayetiyle ilgili ilk kez bir sanık pazartesi günü hâkim karşısına çıktı. Eski Şili ordusu teğmeni Pedro Pablo Barrientos Núñez cinayetten sorumlu tutuluyor. Augusto Pinochet’nin 1973’te CIA desteğiyle gerçekleştirdiği askeri darbenin ilk günlerinde yaşanan cinayetle ilgili dava, Jara’nın Britanyalı eşinin 40 yılı aşkın bir süredir yürüttüğü adalet savaşı için bir dönüm noktası olacak. 

Bugün 88 yaşında olan Joan Turner Jara, Orlando federal mahkemesi tarafından açılan özel hukuk davasının en önemli tanıklarından biri. Dönemin Şili ordusu, seçimle gelen sosyalist başkan Salvador Allende’yi devirip General Pinochet’nin 17 yıl süren askeri diktatörlüğünü kurmuştu. 

Barrientos, Eylül 1973’te Santiado’daki Şili Stadyumu’nda Jara’ya önce işkence edip sonra soyunma odasında başından vurarak öldürmekle suçlanıyor. O gün stadyumda toplanan darbe karşıtları, eylemciler ve komünistler Pinochet güçleri tarafından tutuklanmıştı. Jara’nın ağır yaralı, 44 adet kurşun yarasına sahip ve kesilmiş bedeni, daha sonra stadyumun dışındaki bir çöplükte bulundu. 

Şili Doğruluk ve Adalet Komisyonu’na göre, Pinochet rejimi süresince cesedi bulunamayan 1000 kişi de dahil olmak üzere 3100 kişi öldürüldü. 

Öldüğünde 40 yaşında olan Jara bir sanatçı olmasının yanı sıra, şair, tiyatro yönetmeni ve Şili Üniversitesi’nde profesördü. Jara’nın cinayeti, dönemin yeni cuntasının muhalifleri bastırmak için yaptığı zulmün en bilinen olaylarından biri. 

Barrientos’a karşı dava açan Kaliforniya’daki Adalet ve Hesap Sorma Merkezi’nin yöneticisi Dixon Osburn, “Bu, Pinochet darbesinde olanlardan sonra adaleti ve gerçeği arayanlar için çok güçlü bir an” dedi: 

“Bu an ayrıca, kocasının ve babalarının cinayeti için 40 yılı aşkın bir süredir adalet savaşı veren Victor’un eşi Joan ve iki kızları için duygusal bir an. Şili Stadyumu’nda olanlar sır olarak kalmaya devam ediyor ancak tutarlı bir öykü oluşturarak bu perdeyi kaldırabileceğimize inanıyoruz. Bu Pinochet askerinin Victor Jara’ya işkence edip öldürdüğünü ya da en azından bu suçu azmettirdiğini kanıtlayacak güçlü deliller sunabilmeyi umuyoruz.” 

Bugün 67 yaşında olan sanık Barrientos, Pinochet’nin 1989’da Şili’de neredeyse yirmi yıl sonra gerçekleşen ilk serbest seçimi kaybetmesinin hemen ardından ülkeyi terk etmiş ve evlenerek Amerikan vatandaşlığına geçmişti. O günden beri Florida merkezindeki Deltona şehrinde yaşayan Barrientos, konuyla ilgili görüş vermeyi reddediyor. 

Yabancı uyruklulara yönelik haksız davranış kanunu ve işkence mağdurlarını koruma yasası dolayısıyla açılan sivil dava ile birlikte ilk kez bir Şili ordusu görevlisi Victor Jara’nın öldürülmesi ile ilgili yargılanıyor.

2012 yılında, Şili’de bir yargıç Jara’nın cinayeti için Barrientos ve başka yedi yetkili hakkında soruşturma başlatmış ancak dava yavaş bir biçimde işlemiş ve ABD hükümeti Şili’nin suçluların iadesi ile ilgili talebine resmi bir cevap vermemişti. 

Orlando’da görülecek olan dava iki buçuk hafta sürecek ve 20 kişinin tanıklığına başvurulacak. Dava altı kişilik jüri ve yargıç Roy Dalton tarafından görülecek. 

Kaynak: Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal