Victor Hugo imzalı ‘fakirlere cömert olunuz’ notu mezatta

Victor Hugo imzalı ‘fakirlere cömert olunuz’ notu mezatta

“Ülkenizin yoksullarına 100 frank vermenizi istirham ederim” yazılı ve Victor Hugo imzalı bir not satışa çıktı.

Hugo, seks işçisi Fantine’den yetim Cosette’e, Paris’in çulsuzlarını anlattığı romanı “Sefiller” sebebiyle, yoksulların müdafisi olarak bilinir. Romanın ana karakteri Jean Valjean, kız kardeşinin yedi çocuğunu doyurmak için bir somun ekmek çalar ve 19 yıl hapse mahkûm edilir. Romandan sonra “100 frank ver” tabiri “cömert ol” anlamında kullanılmaya başlanmıştır.

Hugo’nun vasiyetinde, “Yoksullara 50.000 frank bırakıyorum. Onların cenaze arabasıyla gömülmek istiyorum. Tüm kiliselerin cenaze hitabelerini reddediyorum. Tüm ruhlar için dua diliyorum. Ben Tanrı’ya inanıyorum” yazılıdır. 

İmzalı notu bir üniversitenin kütüphanesinden alan Pensilvanya’daki Raab Koleksiyonu’na göre, Hugo notta ifade ettiği düşünceyi her ne kadar başka kereler yazmış olsa da, araştırmacılar piyasada sadece bir benzerinin daha olduğunu söylüyor:

“Bu tür bir alıntının bir örneğini daha bulduk, dolayısıyla buna benzer belgelerin çok nadir olduğunu açıklamakta bir beis yok.” 

Raab Koleksiyonu’na göre, fakirlere cömert olmak Hugo’nun ahlaki kılavuzuydu ve kalbine hitap ediyordu: “Buradaki mesaj çok açık: Fakirlere yardım etmek sizin görevinizdir. Bu mesajın vasiyetinde yer almasından onur duyardı.”

“Sefiller” 1862 yılında yayımlandı. Hugo 1885 yılında Paris’te vefat ettiğinde, her ne kadar devlet töreniyle uğurlansa da, vasiyetine uygun bir biçimde, tabutu fakirlerin cenaze arabasıyla taşındı. 

Raab Koleksiyonu, notu 3 bin dolar (yaklaşık 9 bin TL) karşılığında satışa çıkardı.

Kaynak: Guardian

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal