‘Ve ona kim hâkim olursa, evrene hâkim olur’: ‘Dune’

‘Ve ona kim hâkim olursa, evrene hâkim olur’: ‘Dune’

Denis Villeneuve’ün yönetmenliğinde, Frank Herbert’ın aynı adlı eserinden beyazperdeye uyarlanan “Dune” filminden ilk fragman yayımlandı.

“Arrakis…Dune…İmparatorluğun çölü, aynı zamanda evrenin en değerli gezegeni. Çünkü burada – yalnızca burada – baharat bulunabilir. Baharat. Onsuz imparatorlukta medeniyet olmazdı, tecim olmazdı. Arrakis… Dune… evrendeki en değerli hazinenin, baharatın yuvası. Ve ona kim hâkim olursa, evrene hâkim olur.”
Prenses Irulan,  “Frank Herbert’s Dune” (2000) 

Frank Herbert’ın Hugo ve Nebula ödüllerine değer görülen altı kitaplık bilim kurgu eseri “Dune”un Villeneuve uyarlamasında Timothée Chalamet, Javier Bardem, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgård, Josh Brolin, Jason Momoa, Oscar Isaac, Dave Bautista, Zendaya ve Charlotte Rampling rol alıyor.

Villeneuve’ün Eric Roth ve Jon Spaihts’le birlikte senaryosunu yazdığı filmin hikâyesi uzak bir gelecekte geçiyor. Ailesi çöl gezegeni Arrakis’i kontrol eden Paul Atreides’in yaşadıklarını anlatan filmde galaksideki en değerli madene ev sahipliği yapan Arrakis’e diğer soylu ailelerin de talip çıkmasıyla Paul’ün içine girdiği mücadeleye odaklanılıyor.

“Dune” 1984 yılında David Lynch yönetmenliğinde sinemaya aktarıldı. Ondan önce “Dune”u filme uyarlamayı deneyen Alejandro Jodorowsky, bu konuda başarılı olamasa da, filmle ilgili tüm süreci anlattığı “Jodorowsky’s Dune” adlı bir belgesele imza attı.

Denis Villeneuve imzalı “Dune”un 18 Aralık’ta gösterime girmesi bekleniyor. Filmden yayımlanan ilk fragman şurada:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal