Vatikan’dan ‘Spotlight’ açıklaması: Film gerçeklerle yüzleşiyor

Vatikan’dan ‘Spotlight’ açıklaması: Film gerçeklerle yüzleşiyor

Yaklaşık 150 yıldır Vatikan tarafından yayınlanan  L’Osservatore Romano gazetesi, bu yıl hem en iyi özgün senaryo hem de en iyi film Oscar’ını kazanan “Spotlight” filmi ile ilgili baş sayfadan bir editör yazısı yayımladı. Senaryosu 2000’lerin başındaki yaşanmış olaylara dayanan “Spotlight”, Katolik kilisesindeki çocuk tacizi skandalını araştıran bir grup gazeteciyi konu alıyor. Yazıda, filmin Katolik karşıtı olmadığını söylendi.

Lucetta Scaraffia imzalı yazıda, kilisenin olaydan haberdar olmasına rağmen tacizci rahiplerin işine son vermeyerek olayın üstünü kapatmaya çalıştığını iddia eden filmin, kilisenin “dehşet verici gerçekler” karşısında kendini savunmak için harcadığı çabayı adil bir biçimde gösterdiği ifade edildi.

Scaraffia yazısında, “Tüm canavarlar papaz cübbesi giymez. Pedofili de illa bekaret yemininden zuhur etmez. Ancak Kilise’deki bazı insanların, olayın ciddiyetinden çok kurumun imajı hakkında endişelendiği çok açık” dedi.

Katolik kilisesi mensuplarının on yıllar boyunca görmezden geldiği sayısız taciz vakasını geniş çaplı bir habere dönüştüren Boston Globe Spotlight ekibi, yaptığı çalışma sonrası 2003’te Pulitzer kamu hizmeti ödülüne layık görülmüştü.

Yapımcı Michael Sugar pazar günü en iyi film ödülünü kabul ederken, filmin suiistimal sonrası hayatına devam edebilenlerin sesini “Vatikan’a kadar yankılanacak şekilde” duyurabildiklerini umduğunu söylemişti: “Papa Francis, çocukları korumanın ve inancı onarmanın zamanı geldi.”

“Spotlight” şubat ayında özel bir gösterimle Katolik kilisesindeki cinsel tacizle mücadele edilmesi için Papa Francis tarafından kurulan yeni bir komisyonun çalışanlarına izlettirilmişti. L’Osservatore Romano’daki yazı şu sözlerle sona erdi:

“Oscar töreninde Papa Francis’i bu zulümle mücadele etmeye davet eden bu açık çağrı, olumlu bir işaret olarak görülmelidir: hala kuruma yönelik bir güven var, şimdi kardinal olan selefinin başlattığı temizliği sürdüren Papa’ya yönelik bir güven var. Özünde kurbanı savunan, masumu koruyan bir inanca yönelik güven hâlâ mevcut.”

Kaynak: The Guardian, L’Osservatore Romano

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal