Van’da 5 bin yıllık mezarlık defineciler tarafından talan edildi

Van’da 5 bin yıllık mezarlık defineciler tarafından talan edildi

Van’da 5 bin yıllık tarihi mezarlık, defineciler tarafından tahrip edildi. Altın ve tarihi eser arayan defineciler, kaçak kazılarla mezarlıktaki kemikleri de ortaya çıktı.

DHA‘dan aktarılan haberlere göre, Van’ın Erciş ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Çelebibağı Mahallesi’nde bulunan 5 bin yıllık tarihi mezarlık, definecilerin hedefi oldu. Mezarlık, define avcıları tarafından ikinci kez tahrip edildi. Mezarlıkta kaçak kazı yapan defineciler mezarlardaki kemikleri de açığa çıkardı.

Mezarlığı ziyaret eden Ercişli araştırmacı yazar Selahattin Koşar, tarihi mezarlığın defineciler tarafından talan edilmesine çok üzüldüklerini söyledi.

Koşar sözlerini şöyle sürdürdü: “Mezarlık, 5 bin yıllık tarihi geçmişi olan bir mezarlıktır. İlk Tunç çağından günümüze kadar kullanılan tarihi bir mezarlıktır. Özelikle Osmanlılara, Selçuklulara ve Karakoyunlulara ait çok sayıda mezar vardı. 1992-1995 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından burada restorasyon çalışması yapılmış, bazı mezarlar düzenlenerek bugüne kadar getirilmiştir. Fakat ne acıdır ki, o restorasyondan sonra bu mezarlık definecilerin define aradıkları, mezarları kazdıkları, yer yer mezar taşlarını kırdığı köhne bir mezarlık haline gelmiştir. Define avcıları şunu iyi bilmeliler, Müslüman mezarlığında define olmaz. Bu mezarlığın gelecek nesillere taşınması için burayı iyi bir şekilde koruma altına almak gerekiyor. Tabi koruma derken, polisiye tedbirlerle tek başına olacak bir iş değil, halkın daha duyarlı olması, halkın bu konuda daha bilinçlenmesi gerekir. Halk gereken desteği vermezse, 10 yıl sonra Selçuklulara ait, Karakoyunlulara ait bir eser bulamazsınız. Yetkililerden ve halkımızdan 5 bin yıllık tarihi Selçuklu mezarlığına sahip çıkmalarını istiyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

1 Yorum

  • serdar
    20 Eylül 2020, 18:07

    Yalnız "5 bin yıllık Selçuklu tarihi".
    Herhalde Selçuklu ne zaman kuruldu haberleri yok veya Carbon 14 yanlış bilgi veriyor veya zamanda bükülme falan yaşamışlar. Ne bileyim!

    CEVAPLA