Van Gogh’un ‘Montmartre’da Bir Sokak Manzarası’ eseri 13 milyon 91 bin euroya satıldı

Van Gogh’un ‘Montmartre’da Bir Sokak Manzarası’ eseri 13 milyon 91 bin euroya satıldı

Uluslararası müzayede evi Sotheby’s, Vincent van Gogh’un “Montmartre’da Bir Sokak Manzarası” adlı eserinin 13 milyon 91 bin euroya alıcı bulduğunu duyurdu.

Uluslararası müzayede evi Sotheby’s, Fransa’nın başkenti Paris’te canlı olarak yayımlanan bir müzayede ile Van Gogh’un eserlerinden “Montmartre’da Bir Sokak Manzarası“(Scène de rue à Montmartre) adlı tablosunu mezata çıkarmıştı.

İHA‘dan aktarılan haberlere göre, eserin, 5 ila 8 milyon euroya alıcı bulması beklenirken, Sotheby’s eserin 13 milyon 91 bin euroya satıldığını duyurdu. Alıcının kimliği ise açıklanmadı.

Van Gogh’un Paris’te geçirdiği iki yıl boyunca ürettiği 200’den fazla resimden biri olan eserde, bir değirmen, bir çift ve iki çocuğun yanı sıra yapraksız ağaçlar görülüyor.

Sotheby’s, eserin 1887’de boyandığından bu yana halka sergilenmediğini belirterek, satış fiyatının sanatçı için Fransa’da bir rekor olduğunu söyledi. “Montmartre’da Bir Sokak Manzarası”, Van Gogh’un en iyi eserleri arasında gösterilmiyor.

“Montmartre’da Bir Sokak Manzarası” adlı eserin yanı sıra Degas, Magritte, Modigliani, Klee, Rodin ve Camille Claude gibi isimlerin imzasını taşıyan 33 eser de Sotheby’s tarafından aynı müzayede mezata çıkarılmıştı.

Halka açık bir müzayedede satılan son Van Gogh eseri ise, 2017’de ABD’nin New York kentinde 81 milyon dolara satılan 1889 tarihli “Bir Tarlada İşçi” olmuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal