Vakıflar Genel Müdürü, Sivas’taki restorasyon rezaletinden habersiz

Vakıflar Genel Müdürü, Sivas’taki restorasyon rezaletinden habersiz

Sivas’ta Selçuklu sultanlarından 1. İzzettin Keykavus’un kabrinin bulunduğu türbede 2011 yılında yapılan ve dün sosyal medyaya yansıyan fotoğraflarıyla tartışma yaratan yanlış restorasyon çalışması, 4 yılın ardından, çalışmadan sorumlu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün gündemine geldi. 

restore2Ne var ki DHA muhabiri Eraydın Aytekin’in bugün ulaştığı Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, kendisinin kısa bir süre önce göreve başladığını ve restorasyonun içeriğiyle ilgili bilgi sahibi olmadığını söyledi. Karaca, söz konusu restorasyon çalışmalarının belgelerini inceledikten sonra bir değerlendirme yapmasının daha doğru olabileceğini ifade etti.

Sivas’ta birbirine bitişik durumda bulunan ve 1200’lü yıllarda yapılan Şifahiye Medresesi ile Çifte Minareli Medrese 2008 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce restorasyona alındı. restore3İhaleyi alan Doğa İnşaat firmanın yaşadığı mali sorunlar nedeniyle geciken restorasyon çalışmaları, 2012 yılında tamamlanabildi.
2011 yılında yapılan restorasyon çalışmaları sırasında deformasyona uğrayan Şifahiye Medresesi içerisindeki, 1220 yılında ölen Sultan 1. İzzettin Keykavus’un sandukası ile etrafındaki hanedana ait 12 sanduka da çalışmalara dahil edildi.

Restorasyon çalışması kapsamında sandukaların üzerinde bulunan çiniler de Karayolları’dan işçi emeklisi olan ve kendi evinin bahçesinde kurduğu atölyede oyma ve ahşap boyama işleri ile uğraşan Necdet Çekmen’e boyatıldı. 

Uzmanlar gözetiminde yapıldığı belirtilen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Şifahiye Medreresi tekrar ziyarete açıldı. Ancak şifahanenin içindeki sultan türbesi ziyaretçilerin dikkatini çekti. Sosyal medyaya yansıyan fotoğraflarda Keykavus’un kabri olan sanduka ile yanındaki diğer sandukalardaki çinilerin uygunsuzluğu ve yama görüntüsü tartışma yarattı. 

restore4

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal