Usta oyuncu Levent Kırca yaşamını yitirdi

Usta oyuncu Levent Kırca yaşamını yitirdi

Karaciğer kanseriyle mücadele eden tiyatro ve sinema sanatçısı, komedyen Levent Kırca, bu sabah saat 02.40 sıralarında, İstanbul’da tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. 

Geçen hafta gerçekleşen Bodrum Türk Filmleri Haftası kapsamında Yaşam Boyu Onur Ödülü verilen 67 yaşındaki Kırca, törene katılamamış, gönderdiği mektupla sevenlerine teşekkür ve veda etmişti. 

Kırca mektubunda şunları yazmıştı:

“1974’te TRT ile girdim hayatınıza. O günden bu yana bayağı bir zamanınızı aldım. 41 yıl… Teşekkür ederim size, anılarınızda bana yer açtığınız için. Güzel şeyler paylaşabildiysek sizinle, ne mutlu bana. Benim jenerasyonumda bir insan çabalarının meyvesini görememe durumuna mı üzülmeli, yoksa daha kötülerini yaşamayacak olduğu için teselli mi bulmalı şu an bilemiyorum. Woody Allen, ‘Bir yönetmenin en büyük hatası, bu kötü senaryoyu çekerek adam ederim demesidir’ der. Siz de yönetmensiniz. Ailenizi yöneten, işinizi yöneten. Etrafınızı yöneten. ‘Şu anı’ yöneten. Birlik olup bu senaryoyu değiştirin ki, filminiz de iyi olsun. Dik durun. Adil olun, sabırlı olun, enerjinizin sirayet etmesine müsaade edin. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, Cumhuriyet’le kalın, hoşça kalın!”

kirca2‘Çukur hep orada duruyor’

Hafızalara kazınan “Olacak O Kadar” programında siyasileri, sanatçıları, ünlü simaları canlandıran ve hicveden Levent Kırca, programın 10. yılı nedeniyle, 1996 yılında, BBC Radyo’ya verdiği söyleşide, o dönemki ortamı şöyle anlatmıştı: 

“Canlandırmaya çekindiğim bir tip yok. Siyasiler de dahil ben bir tipi canlandırırım, bir tepki gelecekse gelir, gelirse de ondan sonra bu programı, işi de yapmayabilirim. Çünkü biz sanatçıyız, bu ülkede bunu yaparak bir noktaya geldik. Bir tepkiyle karşılaşırsam bu yasak koymak demektir, demokrasi sınırlarına tevacüz demektir. Çünkü ben bir şeyi oynarken orada insanların kişilik haklarına saldırmıyorum, bir durumu yansıtıyorum. Siz bir tipi oynuyorsunuz, hemen basından kamuoyundan size destek geliyor. Eğer siz o işi doğru yapıyorsanız hemen etrafınızda bir çevre oluşuyor. Eğer doğru değilse iterler sizi. 

Biz televizyonlarda darbeleri, askeri ve polisi ilk oynayan komedi grubuyuz. Benim kadar Türkiye’de hiç kimse askeri, polisi, emniyeti hicvetmedi ve onlar bana plaket verdi. O zaman bir tabuydu bu ve ben defalarca askeri darbeleri oynadım, yer yerinden oynuyor, insanlar gülmekten yerlere düşüyorlardı ve paşalarla karşılaştığımız zaman ellerinize sağlık diyorlardı. 

Bu kadar da katı değil benim ülkem, cesur olmak lazım. Kraldan çok kralcılarla bizim derdimiz, krallar bir şey demiyor. 

Türk mizahı çok gelişmiş durumda, çünkü Türk insanı çok mizahi. Savaşlar görmüş, onları mizahi bir biçimde şarkısına, tiyatrosuna, fıkrasına yansıtabilmiş. Mizahi malzeme adına bakıldığında da Türkiye çok zengin. Bir sıkıntıyı bu sene anlattınız, gelecek sene bir daha anlatacaksınız çünkü o sıkıntı orada duruyor, kapınızın önündeki çukur duruyor. Önce dedeniz çukura düşüyor bacağını kırıyor, sonra babanız düşüyor, sonra siz düşüyorsunuz. Nesilden nesile o çukur devam ediyor, sadece kırıklar değişiyor.”

kirca3

Devlet Sanatçısı unvanı geri alındı

Tiyatro ve sinema oyuncusu, komedyen Levent Kırca 28 Eylül 1948’de Samsun’da doğdu. İlk kez 16 yaşında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Tiyatrosu ve daha sonra Halk Oyuncuları’nda yer alan Kırca, 20’li yaşlarında bazı televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi. 1978’de “Altınşehir” adlı filmle sinemaya geçti. Diğer taraftan tiyatroya da devam eden Kırca, Hodri Meydan adlı bir tiyatro grubu kurdu. 1986’da devlet televizyonu TV1’de, Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu ve eleştiri programı olan “Olacak O Kadar”ı yapmaya başladı. 

Siyasette ve toplumda öne çıkan figürler ve olaylar, önce TRT’de ve ardından özel kanallarda “Olacak O Kadar” programıyla ekranlara tanışıp hicvedildi. Ekranlarda yer aldığı uzun yıllar boyunca dönem dönem yayın hayatına ara vermek zorunda kalan “Olacak O Kadar” programı, 2010 yılında yayından tamamen kaldırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu programda yer verilen parodiler nedeniyle Levent Kırca’ya 5 kez dava açtı. 

Levent Kırca’ya 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi, ancak ilerleyen yıllarda siyasete atılmasının ardından Nisan 2015’te unvanı geri alındı.  

2009 yerel seçimlerinde DSP’den İstanbul Üsküdar belediye başkan adayı, 30 Mart 2014’te Vatan Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu ancak seçilemedi. 2015 yılında kanser teşhisi koyulan Levent Kırca, Aydınlık gazetesindeki yazılarına rahatsızlığı nedeniyle ara vermişti. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal