UNESCO neyi koruyor?

UNESCO neyi koruyor?

Arkeologlar Derneği, TMMOB Mimarlar – Şehir Plancılar odalarının İstanbul şubeleri, Amed Sur Dayanışması Derneği, İstanbul Kent Savunması, Haliç Dayanışması, Hasankeyfi Yaşatma Girişimi gibi 40’ı aşkın platformun öncülüğünde, “UNESCO neyi koruyor?” ana başlığında bir forum düzenlenecek. 19 Temmuz’da 14.30-20.30 saatleri arasında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Karaköy’deki binasında yapılacak forum, UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 10-20 Temmuz 2016 tarihleri arasında İstanbul’da yapacağı toplantıya “karşı” düzenleniyor. Türkiye hükümeti ev sahipliğinde yapılacak UNESCO toplantısında, Türkiye’deki kent yağmalarının konuşulmayacağını belirten platformlar, bu karşı forumda kendi sözlerini söylemek üzere buluşuyor. Platformlar “UNESCO’nun, kültür ve doğal varlıklara ilişkin ‘ortak miras’, ‘tarafsızlık’ ve ‘koruma’ söylemlerine güvenmiyoruz” diyorlar.

Katılıma açık forumun çağrı metni şu şekilde: 

Dünya Mirası Listesi’ne kaydettiği, tüm doğal ve kültürel varlıkların insanlığın ortak mirası olduğunu iddia eden UNESCO Dünya Miras Komitesi; 40. toplantısını 10-20 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapmak üzere İstanbul’a geliyor. 2015 Dünya Mirası Komitesi raporu ile başlayacak uluslararası toplantıda, Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı varlıkların korunup korunmadığı tartışılacak; risk altında olanlar için öneriler ve koruma stratejileri belirlenecek. Liste’ye eklenmesi önerilen yeni varlıklar için geçici listeler hazırlanacak ve Dünya Kültür ve Doğal Mirası Listesi güncellenecek. İstanbul’da yapılacak UNESCO’nun bu 40. toplantısına, ülkede bulunan doğal ve kültürel varlıkların – Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı olsun ya da olmasın- yok olmasına, aldığı siyasi kararla etki eden, savaş ve sermaye saldırılarına neden olan Türkiye Hükümeti ev sahipliği yapacak.

UNESCO toplantısının İstanbul’da yapılmasına rağmen tarihi kent merkezi ile 31 yıldır Dünya Mirası Listesi’nde bulunan kentimizin, sermaye birikimi için inşaat ve turizm baskısıyla tarihi dokusunun talan edilmesi konuşulmayacak. Süleymaniye’deki tarihi mahallenin kentsel yenileme projesi ile ortadan kaldırılmış olması; Ayvansaray, Sulukule gibi eski mahallelerin yıkılıp inşaat şirketlerine teslim edilmesi; özgün değerlerinin kaybettirilmesi; “çılgın – mega” projelerle kentin ormanlarının ve sulak alanlarının yok edilmesi bu toplantıda söz konusu olmayacak.

Doğal ve kültürel varlıklar listelere alınarak, tahrip edilmeleri görmezden gelinerek  yakılıp yıkılmalarını sağlayanlarla birlikte korunamaz.

Dünya Mirası Listesi’ndeki Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’nin oluşturduğu kültürel peyzaj içinde ve etki alanında bulunan başta Kurşunlu Camii, Dört Ayaklı Minare, kiliseler ve yüzlerce yıllık yaşam alanlarının yer aldığı Sur İlçesi’nin, savaşla yıkılıp yok edilmesinden söz edilmeyecek. Sermayenin kar hırsını tatmin için yapılan barajın suları altında kalacak olan binlerce yıllık yerleşim ve arkeolojik sit alanı Hasankeyf ise listede olmadığı için gündeme bile alınmayacak.

Hükümetlerin finansı ile varlığını sürdüren, savaşlar yaşanırken, yıkımlar ve tahribatlar olurken sessizliğini koruyan ve kayıtsız kalan UNESCO; İstanbul’un 8500 yıllık tarihine ait bilgilere ulaştığımız Yenikapı’da, 1 milyon metrekare deniz alanının doldurulmasına göz yuman ve tarihi görmezden gelen İstanbul’daki talandan sorumlu yerel yöneticiyi, İBB Başkanı’nı, “kültürel mirasın korunması konusundaki şahsi katkıları için” madalya ile onurlandırdı!

UNESCO’nun, kültür ve doğal varlıklara ilişkin “ortak miras”, “tarafsızlık” ve “koruma” söylemlerine güvenmiyoruz.

Bizler yaşadığımız alanlardaki kültürel dokuların hükümetler ve onların oluşturduğu kurumlarla değil; bizzat yerinde, halklarla birlikte korunabileceğini, böylece miras olarak gelecek nesillere taşınabileceğini düşünüyoruz. Yaşamı, tarihi ve kültürel belleği korumak isteyen herkesi, tüm kurumları; savaşlara, sermaye saldırılarına, bunları yürüten hükümetlere ve onları aklayan UNESCO benzeri oluşumlara karşı koyacak dayanışmayı örmeye, soyut söylemler yerine doğal, tarihi ve kültürel varlıkları nasıl koruyacağımızı birlikte tartışmaya davet ediyoruz.

www.karsiforum.org

unesco2

ÇAĞRICI KURULUŞLAR:

Amed Sur Dayanışma Derneği / Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi / BODEP -Boğaziçi Dernekleri Platformu /  ÇHD-Çağdaş Hukukçular Derneği- İstanbul Şubesi / DAM-Dersim Araştırmalar Merkezi / Dersim Gazetesi / DİSK -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu- İstanbul Bölge Temsilciliği / Divriği Kültür Derneği / FAM Yayınları / Gökkuşağı Kadın Derneği / Haliç Dayanışması / Hasankeyfi Yaşatma Girişimi / HDK -Halkların Demokratik Kongresi- Ekoloji Meclisi / HDK Kültür ve Sanat Komisyonu / İKS-İstanbul Kent Savunması- / İstanbul SOS Platformu / İHD -İnsan Hakları Derneği- İstanbul Şubesi / Karakoçan Dernekleri Federasyonu / Kartal Hukukçular Derneği / Kent Hareketleri / KESK-Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu- / MEH -Mezopotamya Ekoloji Hareketi- / MHD-Mezopotamya Hukukçular Derneği- / ÖDAV – Özgürlükçü Demokrat Avukatlar- / Öğretim Üyeleri Derneği / Özgürlükçü Hukukçular Derneği / Özgür Kadın Kongresi-KJA / Sosyal Haklar Derneği / Su Hakkı Kampanyası / Sur Koruma ve Yaşatma Derneği / Tarihi Yedikule Bostanları Koruma Girişimi / TMMOB -Türkiye Mimar Mühendisleri Odalar Birliğo- Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi / TMMOB İl Koordinasyon Kurulu / TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi / TMMOB Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi / TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi / TMMOB Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi / TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi / TTB -Türk Tabibleri Birliği- İstanbul Tabip Odası / Ünye Fatsa Doğa Koruma Platformu / Yargıçlar Savcılar Birliği YARSAV / Yargıçlar Sendikası / Yeşil Öfke Ekoloji Kolektifi

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal