Ümit Kıvanç’ın ‘16 Ton’ belgeseli, on yıl sonra yeniden yapımıyla yayımlandı

Ümit Kıvanç’ın ‘16 Ton’ belgeseli, on yıl sonra yeniden yapımıyla yayımlandı

Yazar, belgesel sinemacı Ümit Kıvanç’ın 2011 tarihli “16 Ton” belgeseli, on yıl sonra yeniden yapımıyla Vimeo’da yayımlandı.

Kıvanç, madenciliği ve maden işçilerini anlattığı belgeselinde Merle Travis’in ünlü “Sixteen Tons” (16 Ton) şarkısı üzerinden insanlık tarihine ironik bir yaklaşım sunuyor.

Büyük ölçüde, fotoğraf, resim, desen ve gravürlerin hareketlendirilmesiyle yapılan ve yaklaşık bir buçuk yılda hazırlanan belgesel, insanlık tarihini “Fitness Yolunda”, “Bronz Çağı”, “Ateşin Bulunuşu”, “Hakla İlişkiler Çağı”, “Yüzde Çağı”, “Elmas Çağı”, “Yazının İcadı”, “Radyo Çağı” ve “Özgürlük Çağı” olmak üzere 9 ana başlıkla ele alıyor.

Belgeselin yeniden yapımına “16 Ton” şarkısının yeni versiyonları eklendi, bu nedenle ses kurgusu yeniden yapıldı. Animasyonlar ve görsel malzemelerin yenilendiği belgeselin metin ve seslendirmeleri ise değişmedi.

Belgeselin yeniden yapımı Ümit Kıvanç’ın paylaştığı link üzerinden izlenebilir. Ayrıca belgeselin 2011 yılında yayımlanan versiyonuna dair detaylı bilgiye şuradan ulaşılabilir.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal